W poniedziałek 19 października przypada 36. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Swoje listy z tej okazji przekażą do sanktuarium zmarłego tragicznie kapłana prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Tego dnia obchodzimy też Święto Duchownych Niezłomnych. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wierni zostaną zaproszeni do uczestnictwa w uroczystościach poprzez media i internet.
Msza święta rocznicowa wraz z modlitwą o kanonizację księdza Jerzego Popiełuszki rozpocznie się o godz. 18:00 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Będzie jej przewodniczył biskup Piotr Jarecki. Z powodu ograniczeń w kościele mogą być obecni tylko rodzina i przyjaciele nieżyjącego kapłana i zaproszeni goście, w tym przedstawiciele administracji państwowej. Uroczystość będzie transmitowana na stronie internetowej: popieluszko.net.pl.
Także Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, działające przy parafii św. Stanisława Kostki, udostępniło bogaty zbiór materiałów, na które składa się m.in. kilkadziesiąt wspomnień świadków życia kapłana. Nagrania są dostępna na stronie internetowej muzeumkspopieluszki.pl.
WARSZAWSKIE SANKTUARIUM KSIĘDZA POPIEŁUSZKI
Reporterka Radia Gdańsk odwiedziła warszawskie sanktuarium błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i stworzone tam muzeum. – Działa tam także Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – opowiada teolog, dziennikarz Paweł Kęska, specjalista ds. projektów rozwoju ośrodka.
Archiwum mieści się na plebanii parafialnej w dawnym mieszkaniu ks. Jerzego Popiełuszki. – To tu właśnie rozpoczął się proces gromadzenia i zabezpieczenia spuścizny księdza Jerzego – dodaje Kęska.
Posłuchaj materiału:
Ośrodek w Warszawie powołano w listopadzie 1984 roku z inicjatywy ks. prałata Teofila Boguckiego, ówczesnego proboszcza parafii i duchowego Ojca Błogosławionego. Przejęcie spuścizny aktowej i jej zabezpieczenie stało się początkiem działania Archiwum Ks. Jerzego Popiełuszki, które stopniowo poszerzało zasoby o dokumentację ilustrującą kult męczennika.
(fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)
Z czasem w archiwum znalazła się pełna dokumentacja dotycząca procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego. W 2011 roku dekretem kard. Kazimierza Nycza archiwum zostało przekształcone w Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Stworzona została także nowoczesna, narracyjna strona internetowa w muzeum księdza Jerzego, zawierająca 53 dźwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków życia kapłana oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z „Mszy za Ojczyznę”, odprawianych przez księdza Jerzego Popiełuszkę oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 października 1984 roku.
(fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)
WARTA HONOROWA PRZY GROBIE
Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem związanym z „Solidarnością” i robotnikami, a podczas mszy publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. 19 października 1984 roku, w drodze powrotnej do Warszawy z Bydgoszczy, został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Popiełuszkę pochowano na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie uczestniczyły setki tysięcy ludzi.
Od czasu pogrzebu zamordowanego przez bezpiekę kapłana przy jego grobie stoi warta honorowa złożona z przedstawicieli związku zawodowego „Solidarności”, górników hutników czy stoczniowców. – Inicjatorem tych służb był Jan Marczak, hutnik z Warszawy. Istniało bowiem zagrożenie, że komuniści będą szukać sposobu by wykraść ciało księdza Jerzego – opowiada Krzysztof Żmuda ze stoczniowej „Solidarności” w Gdańsku.
(fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)
Jak poinformował Radio Gdańsk, w tym roku warty od marca do lipca były zawieszone. Ponownie były organizowane od lipca, a w tym miesiącu zdecydowano o ich kolejnym zawieszeniu.
Swoje wyjątkowe kazania kapelan „Solidarności” głosił także w Gdańsku. Tu również nie brakuje śladów jego obecności.
Posłuchaj materiału
SYMBOL WALKI O WOLNOŚĆ
Urodzony w 1947 roku w wiosce Okopy na Białostocczyźnie ksiądz Jerzy Popiełuszko krytykował komunistyczne władze i bronił ideałów „Solidarności”, ale sprzeciwiał się przemocy.
– Stał się symbolem walki o wolność oraz podstawowe prawa człowieka. Swoje przesłanie wyjął z listów św. Pawła: „Zło dobrem zwyciężaj”. Dowodzi to, że był człowiekiem, który bardzo często patrzył na krzyż i w nim szukał umocnienia. – mówi ksiądz Bogdan Bartołd. – Śmierć męczeńska księdza Jerzego Popiełuszki to świadectwo wierności Jezusowi Chrystusowi do końca. Jest to i dla nas wyzwanie, byśmy pozostali wierni do końca. A jeśli Pan Bóg zapragnie, byśmy oddali za niego życie, to uczynimy to – dodaje duszpasterz.
Msze święte za Ojczyznę odprawiane przez kapelana „Solidarności” w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie gromadziły tysiące ludzi. W homiliach przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany. Zginął 19 października 1984 roku w wieku 37 lat. Uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki, w drodze powrotnej do Warszawy po Mszy św. odprawionej w parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po śmiertelnym pobiciu oprawcy wrzucili ciało księdza do Wisły z tamy koło Włocławka.
Ks. Jerzy Popiełuszko jako męczennik za wiarę został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
Anna Rębas/am