Jak w przyszłości będzie wyglądał Gdańsk? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć eksperci z gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej oraz infuture.institute Natalii Hatalskiej. Rozpoczyna się projekt, w ramach którego stworzone zostaną scenariusze dla miasta na 50 najbliższych lat.
W tworzeniu możliwych scenariuszy przyszłości wykorzystana zostanie metoda foresightu. – Opiera się ona na strategicznym przewidywaniu zmian i pozwala na przygotowanie do nich. Będziemy rozmawiać i debatować, a następnie wspólnie analizować poszczególne elementy – tłumaczy Marta Bańka z IKM.
WIELE WARIANTÓW
– Tym, o czym musimy pamiętać jest to, że wersji przyszłości może być wiele. Nasza rola jest taka, żeby przygotować się na każdy z jej wariantów. Pomogą w tym tzw. shift cards, czyli karty zmian. Będą one przedstawiać fundamentalne zdarzenia, których pojawienie się może wpłynąć na miasta przyszłości. Karty te pozwolą nam spojrzeć na to, co może nas czekać w szerszym kontekście – dodaje Aleksandra Kulińska, antropolożka z infuture.institute.
Badacze i badaczki z obu instytutów będą rozmawiać z ekspertami, architektami, strategami czy filozofami, aby możliwie najszerzej przyjrzeć się zmianom we współczesnych miastach. Głos zabiorą również gdańszczanie, a także dzieci, które podczas warsztatów wcielą się w role mieszkańców przyszłości.
WYMIANA POGLĄDÓW
Pierwszy etap projektu zaplanowano na listopad. To panel dyskusyjny pod nazwą Sesja Radykalnego Śnienia o Mieście. Podczas niego omówione zostaną najważniejsze wyzwania stojące w przyszłości przed władzami i mieszkańcami Gdańska. – W interdyscyplinarnych zespołach będziemy starać się znaleźć rozwiązania dla problemów, które mogą się pojawić – wyjaśnia Marta Bańka.
Wyniki badań opublikowane zostaną w 2021 roku. Proces można też śledzić na bieżąco w mediach społecznościowych Instytutu Kultury Miejskiej i infuture.institute.
Dominika Raszkiewicz