To będzie pierwsza strefa woonerf w Sopocie. Jak mówi wiceprezydent miasta Marcin Skwierawski, będzie to też, prawdopodobnie, największy woonerf nie tylko w Trójmieście czy nawet w Polsce, ale w całej Europie. Właśnie podpisana została umowa z wykonawcą, który przebuduje ulicę Parkową i jej okolice.
W wolnym tłumaczeniu określenie woonerf oznacza „ulicę do mieszkania”. W skrócie: termin ten dotyczy sposobu projektowania ulicy w strefie zurbanizowanej w taki sposób, aby przy zachowaniu podstawowych funkcji danej ulicy, położyć szczególny nacisk na uspokojenie ruchu. Idea woonerven pojawiła się w latach 70. XX wieku w Holandii. woonerf jest jednocześnie ulicą, deptakiem, parkingiem i miejscem spotkań mieszkańców.
„NAJDŁUŻSZY WOONERF”
– To będzie najdłuższy woonerf w Polsce – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Zwykle mają one od 100 do 300 metrów. Nasz osiągnie długość aż 1200 metrów. Balans między ruchem rowerowym, samochodowym i pieszym to rozwiązania stosowane w wielu europejskich miastach i jak pokazuje doświadczenie, znacząco poprawiają jakość życia nie tylko okolicznych mieszkańców, ale wszystkich użytkowników tych przestrzeni.
GDZIE POWSTANIE?
Planowana inwestycja obejmuje kwartał ulic: Parkowa – Kordeckiego – al. Wojska Polskiego – Kilińskiego. Bliskie sąsiedztwo plaży sprawiało, że do tej pory uliczki pełniły rolę parkingów, utrudniając poruszanie się mieszkańcom – zarówno pieszym, jak i rowerzystom. Teraz nacisk ma być położony nie tylko na funkcjonalność, ale także na estetykę, bezpieczeństwo pieszych i uspokojenie ruchu samochodowego.
– Mieszkańcy początkowo nie byli przekonani do projektu przekształcenia ulic w Woonerf. Obawiali się zmniejszenia liczby miejsc postojowych oraz wymiany nawierzchni na taką, która może powodować hałas – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Akceptacja mieszkańców była dla nas bardzo ważna. Dlatego poświęciliśmy dużo czasu na spotkania, symulacje, prezentacje wizualizacji, by w efekcie wprowadzić zmiany w projekcie, które uwzględniły postulaty mieszkańców.
CO ULEGNIE ZMIANIE?
Głównym celem realizacji inwestycji jest stworzenie warunków odpływu wód opadowych w zlewniach: Potoku Karlikowskiego i Potoku Haffnera do Zatoki Gdańskiej, jak również ochrona przed podtopieniami w dolnym tarasie miasta poprzez budowę miejskiej sieci kanalizacji deszczowej w kwartale ulic Parkowa – Kordeckiego – al. Wojska Polskiego – Kilińskiego. W ramach inwestycji nastąpi: przebudowa sieci gazowej wraz z przyłączami do posesji, stworzenie tzw. strefy woonerf na terenie objętym inwestycją, modernizacja oświetlenia ulicznego na dolnym tarasie Sopotu oraz uporządkowanie pozostałej istniejącej infrastruktury podziemnej i naziemnej. Ulice i chodniki otrzymają nową nawierzchnię, nasadzona zostanie zieleń, która nie tylko będzie zdobiła, ale zatrzyma też część wód opadowych.
INWESTYCJA ZA 12 MILIONÓW ZŁOTYCH
Koszt inwestycji to 12 289 931,90 zł. Realizowana będzie z dwóch projektów unijnych: „Zagospodarowanie wód opadowych w zlewniach cieków i kanałów zlokalizowanych na terenie miasta Sopotu, uchodzących do Zatoki Gdańskiej” oraz „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii”.
Wykonawca, firma Budowlano-Drogowa MTM S.A., będzie musiał wykonać prace do 31 grudnia 2021 roku. Prace rozpoczną się tuż po nowym roku.
Posłuchaj materiału naszego reportera: