Od 1 lutego otwierają się muzea, galerie i instytucje kultury, prowadzące działalność wystawienniczą. Rząd złagodził obostrzenia, konieczne jednak będzie zakładanie maseczek, dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu społecznego. Sprawdziliśmy, które miejsca o charakterze kulturalnym będzie można odwiedzić w Trójmieście.
GALERIE
Tylko Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza widzów od poniedziałku. Można zwiedzić Centrum św. Jana i wystawę w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. W galerii trwa wystawa, związana z Bałtyckimi Spotkaniami Ilustratorów, która dotychczas była dostępna tylko wirtualnie. Zobaczyć można ilustracje do książki dla dzieci o dorszu Baltku, którą napisała gdańska pisarka Anna Czerwińska-Rydel. Eksponowane są prace międzynarodowej grupy artystów: Joanny Czaplewskiej, Rasy Joni, Luciji Mrzliak, Gundegi Muzikante, Justyny Nyki, Agaty Półtorak, Grażyny Rigall oraz Wojciecha Kołyszko.
We wtorek otworzą się dwie galerie sztuki w Trójmieście. To Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, w której obejrzeć będzie można aż cztery wystawy, w tym prace Władysława Hasiora i zdjęcia Sopotu z lat 70. autorstwa Erazma Wojciecha Felcyna. Udostępnione zostaną także dwa z trzech oddziałów Gdańskiej Galerii Miejskiej: GGM 1 – ul. Piwna i GGM2 – ul. Powroźnicza. We wszystkich trzech oddziałach trwa wystawa Gdańskiego Biennale Sztuki 2020. Ekspozycja prac wybranych w konkursie blisko 40 pomorskich artystów została przedłużona do 6 marca, by więcej osób mogło ją zobaczyć. Nie zmienił się jednak termin przyznania nagród. Zgodnie z planem nazwiska laureatów poznamy 20 lutego.
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprosi pierwszych zwiedzających w piątek, 5 lutego. Ta galeria czynna jest bowiem do piątku do niedzieli.
MUZEA
We wtorek, 2 lutego, otwierają się Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta Gdyni. Natomiast od 4 lutego zostanie udostępnionych pięć oddziałów Muzeum Gdańska. Zwiedzać będzie można wystawy stałe Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Muzeum Bursztynu.
Muzeum II Wojny Światowej będzie dostępne dla odwiedzjących za kilka lub kilkanaście dni. Do otwarcia przygotowują się także Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum Narodowe w Gdańsku, które planuje udostępnić wszystkie swoje oddziały. Te instytucje podkreślają, że trwa przygotowywanie ich ekspozycji do prezentacji zgodnej z zasadami sanitarnymi. Wcześniej wymienione galerie i muzea ten warunek spełniły.
BIBLIOTEKI
Przez ostatnie dwa miesiące otwarte były tylko biblioteki. Udostępniono je czytelnikom 28 listopada 2020 roku pod warunkiem zapewnienia dystansu społecznego i przestrzeni 15 m² powierzchni na osobę.
Wciąż zamknięte dla publiczności są teatry, filharmonie, opery, kina i domy kultury.
Marzena Bakowska/mw