W miniony weekend ogrzewalnia przy ul. Mostowej w Gdańsku przyjęła 26 osób doświadczających bezdomności. W placówce otrzymali oni potrzebne wsparcie – od ciepłej kąpieli po odzież na przebranie i nocleg. Służby miejskie apelują do mieszkańców o zgłaszanie informacji na temat potrzebujących pomocy.
Ogrzewalnia przy ul. Mostowej w Gdańsku prowadzona jest przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Działa ona codziennie i przyjmuje osoby w kryzysie bezdomności – z interwencji – także będące pod wpływem alkoholu (do 1,5 promila we krwi).
NIEZBĘDNA POMOC
– Tylko w miniony, bardzo mroźny weekend ogrzewalnia przy ul. Mostowej przyjęła 26 osób doświadczających bezdomności. Te osoby były wyziębione i wymagały natychmiastowej opieki. W placówce potrzebujący otrzymali wsparcie. Skorzystali z ciepłej kąpieli, odzieży na przebranie i noclegu – powiedziała rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku Sylwia Ressel.
Dodała, że pracownicy MOPR, streetworkerzy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, współpracując z funkcjonariuszami służb miejskich, docierają do osób doświadczających bezdomności i proponują im kompleksową pomoc. Obejmuje ona m.in. udzielenie schronienia, wsparcia żywnościowego, finansowego i specjalistycznego.
DOSTĘPNA POMOC
Rzeczniczka MOPR poinformowała, że w gdańskich schroniskach dla bezdomnych jest jeszcze niemal 150 wolnych miejsc, w tym stałych i interwencyjnych.
Przypomniała również, że osoby bezdomne wspiera codziennie w Gdańsku autobus SOS. Zatrzymuje się on codziennie około 20:15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, około 21:15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu, około 22:15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Śródmieściu Gdańska.
– Z mobilnego wsparcia korzysta codziennie około 60 potrzebujących osób – przekazała Sylwia Ressel.
W pojeździe – z uwagi na pandemię koronawirusa – ciepła zupa wydawana jest na wynos. Na miejscu osoby bezdomne otrzymują też informację o wsparciu dostępnym w Gdańsku. Mogą też skonsultować się z ratownikiem medycznym. W razie potrzeby obsługa wydaje także ciepłą odzież – np. czapki, kurtki, rękawiczki i swetry. Środki na działanie „Autobusu SOS – pomoc” zabezpieczył MOPR. Zadanie realizuje TWP Przystań.
– Każde zgłoszenie jest sprawdzane. Każde może uratować zdrowie i życie potrzebującego – podkreśliła Ressel.
PAP/ap