Asystentów osób z niepełnosprawnościami poszukuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie. MOPS oferuje zatrudnienie na umowę-zlecenie i elastyczny czas pracy, która może stać się także zajęciem dodatkowym.
MOPS zaprasza osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje lub doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Potrzebni są ludzie o wysokiej empatii, otwarci na potrzeby innych. Będą pomagać w codziennych czynnościach i uczestniczeniu w życiu społecznym.
– Bardzo zależy nam na jak najszerszym włączaniu wszystkich mieszkańców Sopotu, szczególnie tych z niepełnosprawnościami, w życie naszego miasta, na budowaniu Sopotu otwartego, dostępnego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Program asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnościami to jedno z działań, które w tym pomaga. Co ważne, asystenta będą mogły mieć osoby dorosłe, ale także młodzież i dzieci potrzebujące takiego wsparcia. To może być bardzo rozwijające, wzbogacające doświadczenie dla obu stron uczestniczących w programie.
KTO MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?
• Osoba posiadająca wykształcenie w zawodzie asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekuna osoby starszej czy opiekuna medycznego;
• Osoby, które mimo, że nie posiadają wymienionego wykształcenia, pracowały z osobami niepełnosprawnymi, posiadają odpowiednie doświadczenie, umiejętności i znają specyfikę takiej pracy;
• W przypadku, gdy usługa asystenta będzie świadczona na rzecz dzieci, wymagane jest także zaświadczenie psychologa o braku przeciwwskazań do wykonywania czynności przez asystenta.
– Pomoc asystenta jest ważnym wsparciem dla osoby, która z powodu niepełnosprawności napotyka na różne ograniczenia i trudności – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Pomaga odnaleźć się w życiu codziennym oraz zwiększa szansę osób z niepełnoprawnościami na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia. W sopockim MOPS już od 2 lat kilkanaście osób korzysta z takiego wsparcia. Środki z programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” pozwolą zatrudnić dodatkowe osoby i objąć wsparciem kolejne osoby.
UMOWA-ZLECENIE
Asystent podpisze umowę zlecenie z sopockim MOPS i otrzyma wynagrodzenie za liczbę przepracowanych godzin. Usługa asystencka może być realizowana przez 7 dni w tygodniu, w zależności od indywidualnych potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Czasem jest to godzina lub dwie kilka razy w tygodniu, w niektórych przypadkach kilka godzin dziennie. Towarzyszenie osobie z niepełnosprawnością i wspieranie jej w codziennym funkcjonowaniu może być dodatkowym zajęciem np. dla studentów czy innych osób, które jako wolontariusze współpracują z organizacją wspierającą osoby z niepełnosprawnościami.
DO ZADAŃ ASYSTENTA NALEŻY:
• Pomoc w dotarciu i powrocie do szkoły, pracy, urzędu, na rehabilitację czy lekarza oraz inne miejsca wskazane przez osobę z niepełnosprawnością;
• Wsparcie w zakupach przy aktywnym udziale osoby z niepełnosprawnością;
• Pomoc w załatwieniu spraw urzędowych;
• Towarzyszenie podczas uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, sportowych czy społecznych.
FUNDUSZ SOLIDARNOŚCIOWY
Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego. W ramach programu z usług asystenta mogą skorzystać dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją.
– Zachęcamy do kontaktu z sopockim MOPS zarówno osoby zainteresowane podjęciem współpracy jako asystent, jak również osoby z niepełnosprawnościami, które potrzebują wsparcia – mówi Marlena Jasnoch, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Taka współpraca może przynieść wiele korzyści zarówno, osobie z niepełnosprawnościami, jak i asystentowi.
NABÓR, DOKUMENTY, KONTAKT
Osoby chętne do roli asystenta do 11 marca mogą składać oferty wraz z dokumentami poświadczającymi posiadane uprawnienia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie, ul. Kolejowa 14, osobiście, pocztą lub mailowo na adres: mops@mopssopot.pl.
• Dział Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym MOPS Sopot
• 58 551 17 10 wew. 232, 236
Wymagania dotyczące wykształcenia, doświadczenia oraz dokumentów, które należy złożyć, znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej MOPS W Sopocie.
Oprac. puch