Atos i Portos to młode lwy angolskie, które urodziły się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym pod koniec 2017 roku. W środę przeprowadziły się do zoo w Opolu. Specjalnie dla nich wybudowano tam nową lwiarnię. Bracia najbliższy rok spędzą razem. Czekają na przydzielenie samicy, jeden z nich założy z nią rodzinę.
Atos, Portos, Aramis i Casa – takie imiona nadano czterem lwiątkom, które urodziły się w Gdańskim zoo w październiku 2017 roku. Rodzicami tego miotu są król stada Arco oraz jedna z jego dwóch partnerek – Tschibinda.
PRZYMUSOWA PRZEPROWADZKA
Na czele lwiego stada może stać jeden osobnik. W przypadku lwów angolskich, które tworzą gdańską rodzinę, jest to Arco. Z biegiem czasu, gdy dorastające samce dojrzewają, odzywa się w nich chęć rywalizacji i dominacji. Tak też było w przypadku trzech braci. By nie dochodziło w stadzie do krwawych bójek, które mogłyby skończyć się śmiercią młodych lwów, konieczna była separacja. Aramis, który jako pierwszy zaczął rywalizować z ojcem, w lutym 2020 roku, wyjechał do niemieckiego ogrodu zoologicznego Ueckermünde.
W środę, 10 marca 2021 roku, Atos i Portos wyruszyli w podróż do Opola. Ich wieczorny przyjazd do nowego domu był dużym przeżyciem nie tylko dla zwierząt, ale także dla pracowników opolskiego zoo, gdzie po 25 latach przerwy, ponownie zamieszkały lwy.
– Lwy angolskie koordynowane są w ramach europejskiego programu ochrony gatunku – mówiła Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. – Jest to program, który pozwala nam na mądre, rozsądne, przewidujące najbliższą i trochę dalszą przyszłość, zarządzanie populacją. Populacją, która ma miejsce ex situ, czyli poza miejscem ich naturalnego występowania. Tak też się stało i z naszymi lwami. Urodzone ponad trzy lata temu, znalazły nowy, wspaniały dom. Jest to nasze zaprzyjaźnione zoo w Opolu, cieszymy się, że właśnie tam wyjeżdżają. Na początek będą to dwa samce, w tej chwili koledzy z Opola czekają na przydzielenie im odpowiedniej samicy. W zależności od tego, jak oceni koordynator, właściwa pod względem genetycznym i wiekowym samica, zostanie przydzielona dla naszych chłopaków. Do rozrodu będzie przydzielony jeden z nich.
Po blisko 25 latach do Opola powróciły lwy‼️ Atos i Portos to lwy angolskie, które przyjechały do nas z Gdański Ogród…
Opublikowany przez Zoo Opole Środa, 10 marca 2021
NOWY WYBIEG
– Wybudowaliśmy nowy obiekt, który powstał w naszym Ogrodzie Zoologicznym w Opolu – mówi Grzegorz Rolik, asystent ds. dydaktyczno – hodowlanych w opolskim zoo. – Odbyliśmy szkolenie w Ogrodzie Zoologicznym w Gdańsku, za co serdecznie dziękujemy. Otrzymaliśmy teoretyczną i praktyczną wiedzę, jak obsługiwać lwy, w jaki sposób obserwować i interpretować ich zachowanie. Ogromna praca w ułożenie tych dwóch samców, dała nam pogląd i wiedzę, którą mam nadzieję wykorzystamy również w naszym ogrodzie zoologicznym w Opolu. Mamy przygotowany obiekt z dużą liczbą boksów wewnętrznych i dwa wybiegi zewnętrzne. Chcemy utrzymać lwy razem, a później jeden z nich założy rodzinę. Mam nadzieję, że w ciągu roku sytuacja się wyjaśni i do tego czasu na pewno bracia będą przebywać razem.
Do opolskiego zoo powróciły lwy!
Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze chwile Atosa i Portosa w naszym ogrodzie. Jak myślicie, który jest który? Ciemniejszą grzywę ma… ????
Opublikowany przez Zoo Opole Środa, 10 marca 2021
oprac. ap