Gdyński magistrat przygotowuje się do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Meksyk w Chyloni. Miasto zapowiada konsultacje społeczne z mieszkańcami, podczas których będzie można przedstawić swoje pomysły na dalszą rewitalizację osiedla.
Meksyk to jedno z najstarszych osiedli Gdyni. Przez długi czas nie przynosiło miastu chluby z uwagi m.in. na nieestetyczny wygląd. Od kilku lat obszar ten objęty jest programem rewitalizacyjnym. Część przedsięwzięć już zrealizowano, natomiast kolejne działania zapowiedziano w ramach nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
JAKICH ZMIAN OCZEKUJĄ MIESZKAŃCY?
Na Meksyku ma m.in. powstać nowa ulica, pętla autobusowa, przejścia dla pieszych i oświetlenia uliczne. Magistrat chciałby jednak poznać zdanie mieszkańców osiedla na temat lokalnych potrzeb.
– Prace nad opracowaniem projektu planu miejscowego prowadzone są przez Biuro Planowania Przestrzennego miasta Gdyni. W procesie tym mogą aktywnie uczestniczyć wszyscy mieszkańcy – poprzez składanie wniosków i uwag do planu miejscowego, ale także poprzez udział w spotkaniach, spacerze badawczym i badaniach ankietowych organizowanych przez miejskich planistów. Zachęcam do wzięcia udziału w tych przedsięwzięciach, gdyż oczekiwania i zamierzenia mieszkańców mają duże znaczenie przy sporządzaniu projektu planu miejscowego – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ
W ramach spotkań z mieszkańcami Meksyku zaplanowano:
– 26-28 kwietnia w godz. 7:00-9:00 oraz 15:00-17:00 – powstanie punktu konsultacyjnego przy wyjściu z przystanku SKM Gdynia Chylonia. Wtedy odbędą się pierwsze rozmowy, będzie istniała możliwość zaproponowania rozwiązań przestrzennych na osiedlu i wskazania obszarów problemowych, na podstawie których stworzona zostanie trasa spaceru badawczego;
– 8 maja o godz. 10:00 – spacer badawczy po osiedlu, podczas którego omówione zostaną obszary problemowe;
– 27 maja o godz. 17:00 – spotkanie online. Przewidziano dyskusję dotyczącą wstępnych wyników ankiety (którą można wypełnić na stronie http://partycypacja.bppmg.pl) oraz pierwsze rozważania na temat rozwiązań w planie miejscowym.
am