28 kwietnia rozpocznie się rejestracja dla osób między 30 a 39 rokiem życia, które wcześniej, za pośrednictwem formularza, zgłosiły gotowość do zaszczepienia się. 4 maja rozpoczniemy taką rejestrację dla osób między 18 a 29 rokiem życia – poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył ponadto, że od poniedziałku 26 kwietnia każdego dnia rejestrowane będą dwa roczniki, później, od 7 maja – aż trzy roczniki.
– 28 kwietnia uruchomimy rejestrację dla osób między 30 a 39 rokiem, tych osób, które wcześniej, między styczniem a marcem, zgłosiły za pośrednictwem formularza elektronicznego gotowość do zaszczepienia się – powiedział Dworczyk na konferencji prasowej.
Podkreślił, że takich osób jest nieco ponad 400 tysięcy. – Te osoby przez to, że zgłosiły się wcześniej, będą miały teraz priorytetową możliwość zarejestrowania się na szczepienie – zaznaczył minister.
Poinformował również, że 4 maja rozpocznie się taka rejestracja dla osób między 18 a 29 rokiem życia. Jak dodał, to grupa ok. 340 tysięcy osób. – I to są też oczywiście osoby, które między styczniem a marcem zarejestrowały się jako osoby gotowe do przyjęcie szczepionki – zaznaczył Dworczyk.
#SzczepimySię
Opublikowany przez Kancelaria Premiera Wtorek, 20 kwietnia 2021
We wtorek zostanie opublikowane rozporządzenie, które pozwoli na szczepienie osób młodszych, jeśli jest zagrożenie, że szczepionki się zmarnują, poinformował pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera dodał, że w takim przypadku będzie można zaszczepić osoby pełnoletnie.
DWA ROCZNIKI DZIENNIE
– Do soboty realizujemy program przedstawiony dwa tygodnie temu. Od poniedziałku przyspieszamy. Od poniedziałku będziemy rozpoczynali rejestracje każdego dnia dwóch roczników. W związku z tym zaczynamy rocznik 1974 i 1975 w poniedziałek 26 kwietnia – oświadczył Dworczyk we wtorek podczas konferencji prasowej.
– Później kolejne roczniki aż do 7 maja. 7, 8 i 9 maja będziemy uruchamiali po trzy roczniki. To są najmłodsi Polacy, którzy mogą się szczepić. I de facto od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli się rejestrować na kolejne terminy szczepień – powiedział Dworczyk.
???? Harmonogram rejestracji w kwietniu i maju 2021 ⤵ #SzczepimySię
Opublikowany przez Kancelaria Premiera Wtorek, 20 kwietnia 2021
OPÓŹNIENIA W DOSTAWACH
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że zamiast 268 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca w tym tygodniu do Polski trafi 67 tys.
Także Dworczyk poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że jest kolejna informacja o zmniejszeniu dostaw szczepionek AstraZeneca. Dopytywany, jak poważnym zagrożeniem dla harmonogramu szczepień jest to zmniejszenie dostaw odparł: „Robimy wszystko, żeby nie wpłynęła na sytuacja na tempo i program szczepień. Mamy zarezerwowane szczepionki na podanie drugich dawek”. Jak dodał, „na ten moment nie powinno to wpłynąć na nasze plany i harmonogram szczepień”.
Minister podkreślił, że ze względu na priorytet jakim jest bezpieczeństwo pacjentów i podanie drugiej dawki zawsze utrzymywany jest zapas szczepionek. – Drugie dawki nie są zagrożone, a jeśli chodzi o zaplanowane szczepienia, to będziemy starali się zastąpić AstraZenekę zaplanowaną z tych dostaw innymi szczepionkami – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.
NOWY PREPARAT
Polscy pacjenci otrzymują dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19 produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Od czwartku, możliwe jest także szczepienie nowym preparatem – jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.
Zgodnie z planem w środę, 14 kwietnia, do Polski dotarło ok. 120 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson. Preparat ten jest stosowany m.in. u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień.
CO Z WESELAMI?
Rzecznik rządu Piotr Müller w TVP1 pytany, jak rząd chce zachęcić do szczepień przeciw koronawirusowi, zwracał uwagę, że wyzwaniami są dostawy i chęci osób do szczepienia się. Dlatego też rząd rozpoczął drugi etap kampanii promocyjnej szczepień – dodał. – Bo istnieje obawa, że wraz z dużą liczbą zaszczepionych, ale jeszcze nie bardzo, bardzo dużą i wraz z obniżonymi restrykcjami część osób nie będzie chciała się zaszczepić – zwrócił uwagę rzecznik rządu.
Müller odniósł się też do kwestii odmrażania gospodarki. Jak wskazał, będzie to zależało od szybkości szczepień oraz aktualnej sytuacji epidemicznej, czyli liczby zakażeń oraz liczby osób w szpitalach. Przypomniał, że co tydzień analizowana jest sytuacja epidemiczna i na podstawie aktualnych danych przedstawiane są plany, gdyż trudno z „dużo szybszym wyprzedzeniem przedstawiać niektóre rozwiązania”.
– Aczkolwiek będziemy chcieli zapewne w najbliższym czasie przedstawić nasze rekomendacje co do wesel. Po to abyśmy z kilkutygodniowym wyprzedzeniem dali sygnał, czy one mogą się i na jakich zasad będą mogły odbywać – poinformował Müller.
PAP/mk