Niedługo mieszkańcy gminy Wejherowo będą wybierać wójta. W audycji „Nie tylko Metropolia” Tatiana Slowi i Piotr Lessnau zapytali kandydujących o to, jakie mają plany dotyczące priorytetowych inwestycji, ekologii, aktywizacji społecznej i wsparcia przedsiębiorców w gminie.
Przedterminowe wybory zaplanowano na 13 czerwca. O stanowisko ubiega się czterech kandydatów. Są to (w kolejności alfabetycznej według nazwiska): były policjant Piotr Bruc – Konfederacja, radny gminy Przemysław Kiedrowski – Wspólny Powiat, były wiceprzewodniczący rady powiatu, a obecnie radny gminy Marek Klas – PiS oraz były zastępca wójta Krzysztof Seroczyński – Gospodarna Gmina.
Każdy z kandydatów otrzymał od dziennikarzy Radia Gdańsk te same pytania i ten sam czas antenowy. Jedna z osób – Piotr Bruc – nie zdecydowała się na udział w programie w zaproponowanej formie.
Dowiedzieliśmy się m.in. jakie inwestycje – w opinii ubiegających się o stanowisko wójta – powinny stać się priorytetowymi w gminie Wejherowo.
– Po pierwsze, rozbudowa infrastruktury drogowej na terenie całej gminy, zarówno w technologii płyt jomb, a także asfaltu i kostki brukowej. Tutaj takie przykłady: Bolszewo – ul. Strażacka, Gościcino – ul. Brzozowa, Góra – teren sąsiadujący z kościołem, droga powiatowa Gniewowo-Reda. Drugi element to rozbudowa kanalizacji sanitarnej i systemu wodociągowego. Tutaj jest rozbudowa w Orlu – etap IV, prace projektowe i rozpoczęcie kanalizacji w Gowinie, prace koncepcyjne w Gniewowie i Zbychowie. Trzeci ważny element to budowa świetlic z infrastrukturą sportową. Tu mówimy o Łężycach i Sopieszynie oraz prace modernizacyjne dotyczące świetlic – Zbychowo, Gniewowo i Ustarbowo – powiedział Krzysztof Seroczyński.
– Priorytetem są z pewnością inwestycje infrastrukturalne. Gmina ma tu pewne zaniedbanie z lat poprzednich, ale sobie bardzo dobrze z tym radzi. Kwestia kanalizacji, która jest wykonywana: ona jest główną inwestycją, która pochłania bardzo dużo środków. Ale też drogi gruntowe i główne, które wymagają dodatkowych tras, aby były przejezdne dla mieszkańców. Naszym szczególnym priorytetem jest również kwestia świetlic wiejskich, które obecnie nie wszystkie sołectwa posiadają – powiedział Marek Klas.
– Gmina Wejherowo jest gminą wiejską, największą w powiecie wejherowskim, dlatego ważne inwestycje powinny być związane z poprawą komfortu życia mieszkańców. Mam tu na myśli głównie dalszą i systematyczną rozbudowę systemu kanalizacji i wodociągów oraz remonty i budowę dróg. Istotną kwestią jest rozbudowa szkoły podstawowej w Gowinie, Górze oraz Nowym Dworze Wejherowskim. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców konieczne jest zwiększenie liczby przedszkoli i miejsc przedszkolnych. Ważne są również inwestycje w szeroko rozumiane bezpieczeństwo, mam tu na myśli doświetlenie przejść dla pieszych oraz pomoc w zakupie niezbędnych sprzętów dla Ochotniczej Straży Pożarnej – powiedział Przemysław Kiedrowski.
Jak kandydaci widzą współpracę urzędu gminy Wejherowo z sołectwami i organizacjami pozarządowymi oraz jak chcieliby aktywizować mieszkańców? Jakie działania zamierzają podjąć na rzecz poprawy jakości powietrza i wody na terenie gminy Wejherowo? Jak widzą rolę gminy w pomocy przedsiębiorcom w czasie pandemii i kryzysu gospodarczego z nią związanego? Na te pytania również uzyskaliśmy odpowiedzi.
(Fot. Wikimedia Commons/Andrzej Otrębski)