W Trójmieście będą prowadzone badania i edukacja na potrzeby offshore. Polska Grupa Energetyczna podpisała we wtorek list intencyjny z Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN oraz Duńskim Uniwersytetem Technicznym.
Efektem współpracy ma być rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Danii. W przyszłym roku planowane jest także uruchomienie studiów specjalizacyjnych na Politechnice Gdańskiej oraz wymiana pracowników naukowych i studentów.
WZAJEMNE KORZYŚCI DLA POLSKI I DANII
Jak czytamy w wydanym komunikacie, do nawiązania relacji pomiędzy placówkami badawczymi a PGE doszło między innymi dzięki staraniom Ambasady RP w Kopenhadze. Z jednej strony jest to chęć zaangażowania się strony duńskiej w rozwój przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a z drugiej dążenie strony polskiej do jak najszybszego uruchomienia programów kształcenia specjalistycznego dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.
Jak informuje uczelnia, intencją tej współpracy może być uruchomienie studiów specjalizacyjnych na Politechnice Gdańskiej od lutego 2022 roku oraz intensyfikacja wymiany pracowników naukowych i studentów pomiędzy placówkami naukowymi. „Planowana współpraca obejmie także wspólne działania o szczególnym znaczeniu badawczo-rozwojowym” – czytamy.
„WSPÓLNE DZIAŁANIA BADAWCZE I DYDAKTYCZNE”
– Aby budować rodzimy rynek morskiej energetyki wiatrowej, konieczna jest współpraca z czołowymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Cieszę się, że partnerami PGE zostaną Politechnika Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku oraz Duński Uniwersytet Techniczny. Pozwoli to rozwijać wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Zawarcie tego porozumienia to dla wszystkich stron duży krok naprzód i możliwość nawiązania jeszcze bliższej i bardziej efektywnej współpracy – podkreślał prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Stawiając ten kolejny krok „w stronę morza” wychodzimy naprzeciw rynkowym trendom i oczekiwaniom. Zamierzamy sprostać wyzwaniu i pracować z całych sił na rzecz dynamicznie rozwijającej się branży offshore – dodał prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde.
mat. prasowe/mm