„Książka do domu” to usługa, jaką oferuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Mogą z niej skorzystać osoby z niepełnosprawnością, stałą lub tymczasową, seniorzy, a także osoby – bez względu na wiek – które mają problem w samodzielnym poruszaniu się i dotarciu do biblioteki.
Pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będą dostarczać książki tym, którzy z przyczyn wiekowych bądź zdrowotnych nie mogą się po nie udać. Pomogą oni także w wybraniu odpowiedniej lektury.
JAKIE KSIĄŻKI SĄ DOSTĘPNE?
W bibliotece znajdują się różnego rodzaju publikacje m.in. także pisane alfabetem Braille’a, co umożliwia poznanie treści książek przez osoby niewidzące.
– Są audiobooki, książki elektroniczne i również pisane Braillem. Tutaj ten zasób w niedługim czasie znacząco się powiększy, więc osoby z różnymi dysfunkcjami mogą skorzystać z różnorodnych zasobów – mówi Arkadiusz Gancarz z działu marketingu, promocji i PR w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku.
W JAKI SPOSÓB MOŻNA ZGŁOSIĆ SIĘ O WYPOŻYCZENIE KSIĄŻKI?
Zamówienia będą zbierane drogą telefoniczną oraz poprzez e-mail. Z usługi skorzystać mogą osoby, które posiadają kartę biblioteczną. Jak wyjaśnia Alena Krynicka, koordynator ds. dostępności w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, gdy nie jest się stałym czytelnikiem biblioteki, istnieje możliwość założenia karty podczas wizyty pracownika w domu osoby chcącej wypożyczyć książkę.
CZYTELNICTWO W DOBIE PANDEMII
W czasie epidemii i obowiązującego wcześniej lockdownu, książki pomagały zapomnieć o trudnej sytuacji związanej z koronawirusem.
– Czytelnictwo na pewno jest ważne z uwagi na to, że chociażby w okresie pandemii czytanie pozwala oderwać się od tych wszystkich złych rzeczy, które nas otaczały i tego przymusowego zamknięcia. Jest to istotna kwestia nie tylko w samorozwoju, ale i też samozadowoleniu – tłumaczy Arkadiusz Gancarz
– W pandemii widzimy bardzo mocny trend spadkowy. Pracujemy nad tym, żeby nasi czytelnicy do nas powracali. Staramy się też o nowych czytelników. Zapraszamy też imigrantów i ich rodziny – dodaje Alena Krynicka
W ramach usługi, wszyscy zainteresowani dostarczeniem książki, mogą kierować prośby do pracowników biblioteki codziennie od godziny 8:00 do 17:00. Będzie można je otrzymać w czwartki i piątki.
Marta Włodarczyk/puch