Niewiele osób wie, że niemal 120 lat temu powstało kilkadziesiąt projektów fasad dla gdańskich budynków. I to zarówno dla obiektów, które istniały, jak i dla tych, które dopiero miały być budowane. Jak wyglądałby Gdańsk, gdyby te pomysły zostały zrealizowane? Można to zobaczyć na wystawie, której wernisaż odbędzie się w sobotę 9 października.
Wystawa będzie tylko częścią całego wydarzenia pod nazwą „Ocalić od zapomnienia: Gdańskie fasady – jak mógłby wyglądać Gdańsk?”, w ramach którego zaplanowano też historyczny spacer ulicami miasta oraz wykłady.
PROJEKTY SPRZED PONAD WIEKU
Zaczęło się w roku 1902. Wówczas Stowarzyszenie na rzecz Zachowania i Opieki nad Zabytkami Architektury i Sztuki w Gdańsku (Verein zur Erhaltung und Pflege der Bau- und Kunstdenkmälern) ogłosiło konkurs na fasady dla budynków istniejących i dopiero planowanych. Jego wynikiem miało być stworzenie katalogu wzorcowych projektów fasad, które swoim charakterem nawiązywałyby do wzorców architektonicznych, obecnych w historii gdańskiego budownictwa.
Na wystawie będzie można obejrzeć 30 obiektów z katalogu, który był owocem owego konkursu. Wydarzenie „Ocalić od zapomnienia: Gdańskie fasady – jak mógłby wyglądać Gdańsk?” rozpocznie się 9 października wernisażem wystawy i wykładem, z kolei na 16 października zaplanowany jest spacer historyczny, a 23 października – wykład. Wstępnie zaplanowane jest, że wystawę będzie można oglądać do 31 października, ale termin może ulec wydłużeniu.
Organizatorem jest Fundacja dla Gdańska i Pomorza.
Szczegółowy harmonogram:
sobota 9 października – otwarcie i wykład na temat konkursu, autorów i prezentowanych prac w Fusach Miętusach, Grobla IV 2, Gdańsk, godz. 16:00
sobota 16 października – spacer historyczny „XX wieczna zabudowa terenów powałowych w Gdańsku”. Spotkanie uczestników – przed Urzędem Marszałkowskim, ul. Okopowa 21/27 o godz. 12:00.
sobota 23 października – drugi wykład na temat konkursu, autorów i nadesłanych prac, Fusy Miętusy, godz. 16:00
Link do wydarzenia na Facebooku znajduje się >>> TUTAJ.
raf