Gmina Brusy podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji na przebudowę ulic w śródmieściu. To budowa prawie trzech kilometrów dróg wraz z rozdziałem kanalizacji na sanitarną i deszczową.
Przed rozpoczęciem robót niezbędne było uporządkowanie statusu dróg. – Dokonaliśmy zamian działek z samorządem województwa i z powiatem chojnickim – tłumaczy burmistrz Brus, Witold Ossowski. – Przed nami przebudowa ulic: Świętopełka, Bolta, Witosa, Derdowskiego, Chełmowskiej, Szkolnej, Kościelnej, Pocztowej, 2-go Lutego prac Placu Jana Pawła II. Łącznie to prawie trzy kilometry dróg – dodaje.
Prace projektowe mają kosztować prawie 300 tysięcy złotych, a drogowe ponad 18 milionów. Gmina Brusy zabiega o dofinansowanie tego zadania ze środków rządowych.
Półtora kilometra lokalnych dróg przebudowanych ma zostać w Mściszewicach, w gminie Sulęczyno. Samorządowcy ogłosili właśnie przetarg na remont kilku ulic, w tym Szkolnej, Zaworskiego i Leśnej.
Prace mają zapewnione dofinansowanie z rządowego programu „Polski Ład” w wysokości prawie 3 mln zł. Firmy mogą składać oferty do końca lutego.
Gmina Kartuzy wyremontuje drogi za niecałe dziesięć milionów złotych. Dostanie dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. – Nowa nawierzchnia pojawi się w 12 lokalizacjach – podkreśla kartuski radny, Tyberiusz Kriger.
Wsparcie rządowe pokryje połowę kosztów. To kwota 4,7 mln zł na modernizację dróg. Prace obejmą nie tylko Kartuzy, ale przede wszystkim tereny wiejskie. Modernizacji doczekają się drogi w Łapalicach, Prokowie, Staniszewie, Nowej Hucie oraz w Kiełpinie. Część zadań przewidziano jako jednoroczne, a część jako wieloletnie. Mieszkańcy terenów wiejskich mogą spodziewać się znaczącej poprawy stanu dróg – dodaje radny Kriger.
W ramach funduszu na 2022 rok województwo pomorskie otrzymało 50 milionów złotych na drogi powiatowe i ponad 80 milionów złotych na drogi gminne.
Zredukowano liczbę łóżek covidowych w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Taką decyzję podjął wojewoda pomorski w związku ze zmniejszającą się liczbą osób chorych na COVID-19.
Zwolnione łóżka zostaną wykorzystane do leczenia pacjentów z innymi schorzeniami. Obecnie w kościerskim szpitalu znajduje się 59 łóżek dla osób z koronawirusem. Do tej pory było ich 96.
Robert Groth, Sebastian Kwiatkowski/ua