Otwarte dla wszystkich, połączone wewnątrz i na zewnątrz oraz dobrze skoordynowane. Takie powinno być Młode Miasto w Gdańsku – wynika z konsultacji przeprowadzonych na zlecenie Biura Architekta Miasta.
Temat zagospodarowania i funkcjonowania terenów, położonych w północnej części śródmieścia Gdańska, na których krzyżuje się wiele interesów, w tym prywatne, kulturalne i społeczne, wraca w tematach dyskusji i dialogu społecznym.
– Chcemy dyskutować o poszczególnych aspektach rozwoju Młodego Miasta w sposób partnerski, otwarty, z udziałem wszystkich zainteresowanych. Tak, by konkluzje dotyczące przyszłości tego obszaru faktycznie odzwierciedlały to, co gdańszczanie chcą w tym miejscu widzieć i w jakim mieście chcą żyć – mówił architekt miasta prof. Piotr Lorens.
WNIOSKI Z JESIENNYCH KONSULTACJI
Wstępne odpowiedzi na te pytania dały konsultacje przeprowadzone jesienią ubiegłego roku przez Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto. Jak podkreśla odpowiedzialny za badania dr Piotr Czyż, największą wartością dyskusji było to, że udało się usiąść do rozmów z przedstawicielami wszystkich grup społecznych: mieszkańcami, samorządem, deweloperami i instytucjami kultury.
– Trzy najważniejsze wnioski to inkluzywność nowej dzielnicy, która ma być otwarta dla wszystkich, połączona ze sobą wewnątrz i na zewnątrz. Trzecie, najważniejsze, to koordynacja: by wszyscy koordynowali swoje działania i współpracowali na rzecz poprawy jakości przestrzeni – zaznaczał dr Piotr Czyż.
MIASTO PLANUJE SPOTKANIA Z MIESZKAŃCAMI
– Marzy mi się, aby tereny Młodego Miasta były miejscem, w którym dobrze się żyje, dobrze się odpoczywa i dobrze się pracuje – mówiła podczas prezentacji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
We wtorek odbyło się też pierwsze z cyklu kilku spotkań poświęconych zagospodarowaniu Półwyspu Drewnica. W kolejnych tygodniach zaplanowano warsztaty na temat projektu zagospodarowania i relacji terenów Stoczni Centrum Gdańsk z otaczającą go przestrzenią oraz spotkanie eksperckie. Cały cykl zakończy się 26 kwietnia 2022.
Aleksandra Nietopiel/ua