W środę o 16:00 oficjalnie otwieramy studio Radia Gdańsk w Kościerzynie. Zanim jednak to nastąpi, rozmawiamy z pierwszymi dziś gośćmi, którzy okazali się zachwyceni przygotowaną przez rozgłośnię lokalną redakcją i wyrazili gotowość na rozmowy na żywo.
Jako pierwszy przed radiowym mikrofonem zasiadł pan Ryszard Rosławski, malarz ze Starej Kiszewy. Nie krył swojej radości z tego, że nasza rozgłośnia jeszcze bardziej otwiera się na Kaszuby.
– Jestem mile zaskoczony. Przechodziłem uliczką i widzę tablicę z napisem „Radio Gdańsk”. Myślałem, że to jakiś żart. Przyszedłem i polecili mi gadać. No to gadam – wyznał żartobliwie Robertowi Grothowi Ryszard Rosławski.
Posłuchaj całej rozmowy:
Kaszuby to także niezwykła kultura, która cały czas jest żywa. Lecz trzeba dbać, aby taką pozostała. Inicjatyw, które ją utrwalają, nie brakuje.
– Kolejna edycja projektu „Wiejskie Kuźnie Pamięci” to odtwarzanie tradycji i przywoływanie postaci, miejsc czy wydarzeń. Głównym celem jest jednak budowanie relacji społecznie i oddolnie. Razem z nami pracuje dwanaście pań z mniejszych lub większych zakątków naszego kaszubskiego Pomorza – wyjaśniła Wanda Lew-Kiedrowska, animatorka kaszubskiej kultury i poetka.
Wśród gości kościerskiego oddziału Radia Gdańsk pojawiła się także Sulina Borowska z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego. Opowiedziała ona o kolejnej edycji programu ULKA, która właśnie się odbywa.
Posłuchaj całej rozmowy:
Gościem studia w Kościerzynie była także Justyna Piekarska, dyrektor Domu Kultury w Wielu, która ucieszyła się, że do Radia Gdańsk będzie miała teraz bliżej i okazji do rozmów twarzą w twarz pojawi się więcej.
Posłuchaj całej rozmowy:
pb