2 maja z dumą wieszamy w oknach biało-czerwone flagi. Obchodzimy wtedy bowiem Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. Warto jednak przypomnieć, że oficjalnie ustaliliśmy swoje barwy narodowe jako jedni z pierwszych na świecie.
Kolory polskiej flagi ściśle wiążą się z naszym godłem, przedstawiającym białego orła na czerwonym tle. Ono zaś nawiązuje do legendy o początkach państwa polskiego – Lech miał wybudować Gniezno, pierwszą stolicę Polski, w miejscu, gdzie ujrzał białego orła na czerwonym o zachodzie słońca niebie. A ponieważ obiekt ukazany na fladze zawsze jest ważniejszy od tła, biel umieszcza się nad czerwienią. Kolorystyka ukształtowała się już w czasach Piastów (około XIII wieku), a oficjalnie biel i czerwień zostały uznane za polskie kolory państwowe w czasie powstania listopadowego (Sejm powstańczy zatwierdził je w 1831 roku). To oznacza, że Polacy zdefiniowali swoje barwy narodowe jako jeden z pierwszych narodów na świecie.
KARMAZYN CZY CYNOBER? OTO JEST PYTANIE
Chociaż podstawowe, biało-czerwone barwy nie zmieniały się od wieków, transformacjom podlegał odcień czerwieni. Na początku był to karmazyn – chłodny odcień czerwieni z domieszką granatu, uchodzący za barwę, kojarzącą się z dostojeństwem. Ponieważ jednak produkcja tkanin o tej barwie była bardzo droga, karmazyn został zastąpiony przez cynober – czerwień o odcieniu przechodzącym w pomarańczowy. „Rywalizacja” między tymi odcieniami trwała dość długo – broszura Ministerstwa Spraw Państwowych z 1921 roku określała czerwień jako karmazyn, ale sześć lat później Prezydent RP rozporządzeniem zmienił ją na cynober. W PRL-u podtrzymano tę decyzję, natomiast w 1980 roku Sejm przyjął ustawę doprecyzowującą kolory flagi do modelu przestrzeni barw CIELUV. Aktualnie jest to czerwień o parametrach #D4213D . Biel ma natomiast kod #E9E8E7. Co ciekawe, jest to odcień określany jako srebrna biel, w istocie będąca odcieniem szarości – zdecydowano się na nią, żeby górna część flagi była widoczna na wydruku.
Jeśli chodzi o symbolikę, biel oznacza wodę, czystość, nieskazitelność i niewinność, a czerwień – ogień, krew, odwagę, waleczność i miłość.
MarWer