W sobotę 30 kwietnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wybrzmią utwory kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego. Koncert zainauguruje Festiwal Kultury Utraconej, który przedstawi polską kulturę tego okresu.
Poprzez festiwal muzeum chce ukazać straty, które II wojna światowa zadała polskiej kulturze materialnej oraz duchowej. Wydarzenie potrwa od 30 kwietnia do 31 maja, a w tym czasie będzie można wziąć udział w wykładach i koncertach. Oprócz tego zaplanowano słuchowiska radiowe, widowisko muzyczne oraz spektakl teatralny.
DWA ZAPOMNIANE DZIEŁA
Festiwal zostanie zainaugurowany w sobotę o godz. 18:00 koncertem muzyki klasycznej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod przewodnictwem Sabriny Stachel. Zaprezentowane zostaną utwory autorstwa kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego. Będzie to okazja, by wysłuchać dwóch zapomnianych dzieł baletowych. Pierwsze z nich, Mandragora op. 43 autorstwa Karola Szymanowskiego, to balet-pantomima. Utwór wiernie oddaje żartobliwy charakter sztuki teatralnej, gdzie dowcip, a także zróżnicowanie stylistyczne, graniczą z parodią muzyki wczesnoromantycznej.
Drugie dzieło to balet Romana Palestry, zatytułowany „Pieśń o ziemi”, który czerpie z folkloru i wykorzystuje tańce oraz melodie ludowe. W utworze można usłyszeć inspirację m.in. mazurem, krakowiakiem, oberkiem i polonezem, co w połączeniu z nowatorską harmoniką i środkami wyrazu daje bogactwo kolorytu i narracji. Roman Palestra uważany jest za jednego z najwybitniejszych ówczesnych kompozytorów polskich. Festiwal Kultury Utraconej będzie okazją, by poznać tego oraz innych twórców, a także zmiany, które zaszły w wyniku wybuchu II wojny światowej.
ua