Tym razem w „Kresowym Saloniku Radia Gdańsk” opowiedzieliśmy o najnowszej książce „Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego” autorstwa śp. prof. Wiesława Makarewicza. Naszym gościem był prof. Bolesław Rutkowski – urodzony w Wilnie mecenas wileńskich tradycji gdańskiej uczelni medycznej.
Warto przypomnieć, że prof. Wiesław Makarewicz był pierwszym gościem „Kresowego Saloniku Radia Gdańsk”. Książka prezentuje szkice biograficzne kilkudziesięciu osób, wywodzących się z Wilna, które po wojnie organizowały Akademię Lekarską w Gdańsku i odegrały znaczącą rolę w ukształtowaniu dzisiejszego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dokumentuje także dzieje Uniwersytetu w Wilnie oraz związki rodzinne wielu pracowników gdańskiej uczelni z Uniwersytetem Stefana Batorego. Autor zwraca także uwagę na liczne powojenne kontakty naukowe, współpracę z wileńskim środowiskiem lekarskim, a także obecność wilnian i wciąż żywej tradycji wileńskiej w Gdańsku.
W „Kresowym Saloniku Radia Gdańsk” opowiedzieliśmy także o wyjątkowym dziele autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka Panoramie Racławickiej. Połączyliśmy się z red. Walentym Wojniłłą z portalu Wilnoteka.lt.
Do wysłuchania audycji zapraszają Michał Rzepiak i Andrzej Urbański:
aKa