Planowany terminal pływający LNG w Gdańsku może zyskać większą przepustowość. Poinformowała o tym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
– To, co na pewno chcemy zrobić, to zwiększyć pojemność planowanego pływającego terminala LNG w Gdańsku – powiedziała podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Energii. Jak przypomniała, w planach jednostka typu FSRU w Gdańsku ma mieć 6 miliardów metrów sześciennych rocznej przepustowości.
– Ale prośby o zwiększenie przepustowości tego terminala dostajemy głównie z południa. Jesteśmy gotowi, by zwiększyć jego przepustowość, wpisując go też na listę projektów strategicznych w planie RePowerUE i móc jednocześnie przez polski port zapewnić okno dostaw, czy to na Ukrainę, czy na Słowację, czy do Czech – oświadczyła Anna Moskwa. Zastrzegła, że dziś jest za wcześnie, by podać szczegóły.
POŁĄCZENIA ENERGETYCZNE Z UKRAINĄ
Minister zaznaczyła, że polski rząd jest ze stroną ukraińską w szeroko pojętym dialogu na temat połączeń energetycznych. Jak wskazała, obecna sytuacja wojny jest traktowana jako „poligon, przygotowanie się do współpracy energetycznej ze stroną ukraińską na zawsze”.
– Nowe kierunki dostaw – derusyfikacja zarówno po stronie polskiej, jak i po stronie ukraińskiej jest naszym stałym wyzwaniem i wyzwaniem europejskim – mówiła. Dodała, że to wyzwanie „ćwiczone jest w trudnych warunkach wojny”, co pozwala się przygotować „na funkcjonowanie w ścisłej integracji energetycznej z Ukrainą już po zakończeniu wojny”.
GAZ-SYSTEM GOTOWY PRZYSPIESZYĆ PRACE NAD TERMINALEM LNG W GDAŃSKU
Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System informował wcześniej, że jest gotowy przyspieszyć prace nad projektem pływającego terminala LNG w Gdańsku.
– Przedstawiliśmy rządowi plan przyspieszenia projektu, z końca roku 2027 na rok 2025. Prawdopodobnie istnieje możliwość przyspieszenia tego bardziej, ale wymaga to spełnienia szeregu warunków – powiedział prezes spółki Tomasz Stępień.
Jak zaznaczył, w tej chwili operator prowadzi z rządem rozmowy na temat wariantu ewentualnego przyspieszenia projektu. – Wymagane byłyby jakieś regulacje, które mogłyby wesprzeć proces inwestycyjny i go przyspieszyć. Wskazaliśmy te miejsca, które w naszej ocenie, zgodnie z regulacjami unijnymi możemy przyspieszyć, i jeżeli będzie odpowiednia strategiczna, kierunkowa decyzja, a nasze warunki – spełnione, to będziemy przyspieszać – zadeklarował prezes Gaz-Systemu.
Podkreślił, że polski operator jest gotowy wybudować w Polsce jeszcze większe zdolności przyjmowania LNG. – Jeżeli na poziomie politycznym, a potem i spółek będzie wyraźna potrzeba większych przepustowości, to jesteśmy w stanie zapewnić więcej, np. ustawiając dwa terminale FSRU – dodał Stępień.
PAP/am