14 maja rozpocznie się Europejska Noc Muzeów. Większość tego typu placówek przygotowuje specjalną ofertę dla odwiedzających. Nie inacze jest z Muzeum II Wojny Światowej.
Noc Muzeów odbędzie się w dwóch lokalizacjach: w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i na terenie Półwyspu Westerplatte, gdzie powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Atrakcje rozpoczną się już w dzień. O godzinie 11:00 w Muzeum II Wojny Światowej na poziomie -1 zostanie zainicjowana kolejna odsłona cyklu „Wejście w historię” – zaprezentowane zostaną pamiątki związane z Władysławem Bobińskim, oficerem Wojska Polskiego, dowódcą Pułku Ułanów Karpackich oraz z jednostkami pancernymi Drugiego Korpusu. Następnie o godzinie 14:00 przy parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla w Gdańsku zostanie uroczyście odsłonięta tablica poświęcona błogosławionemu księdzu Franciszkowi Rogaczewskiemu, męczennikowi II wojny światowej. Kolejnym punktem programu będą wykłady naukowe dr Ludmiły Rybczenko, historyka, zastępcy dyrektora Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie, która w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku o godz. 15:30 i 17:30 opowie słuchaczom, jak przed obecnie trwającą wojną obchodzono Europejską Noc Muzeów w jej państwie. Równolegle do prelekcji w godzinach 16:00-18:00 w sali konferencyjnej imienia Jana Olszewskiego odbędzie się spektakl teatralny pod tytułem „Obywatel Junod” będący częścią trwającego od 30 kwietnia Festiwalu Kultury Utraconej.
Część atrakcji odbywających się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów będzie dostępna dla zwiedzających bez konieczności zakupu biletu. Wśród nich są między innymi zajęcia edukacyjne pod tytułem „Archeolodzy i ich praca” dla rodzin z dziećmi od szóstego roku życia. Tytułowi archeolodzy będą czekać 14 maja w godzinach 19:30-00:00 przy czasowej ekspozycji „Kiedy się wypełniły dni…” na poziomie minus trzecim muzeum. Odwiedzając tej nocy stanowisko World Battlefield Museums Forum na poziomie -2, będzie można przenieść się w świat największych bitew w dziejach ludzkości dzięki odpowiedniej aplikacji na urządzenia mobilne. Opuszczając mury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, warto zajrzeć także na plac przed gmachem muzeum, gdzie będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie na tle wojskowego samochodu Dodge WC 52 albo kupić muzealny gadżet czy publikację w okolicznościowej, niższej cenie. Dodatkowo przed siedzibą muzeum znajdować się będzie namiot edukacyjny, gdzie w godzinach od 19:00 do 23:00 mają odbywać się krótkie narracje edukacyjne z wykorzystaniem przedmiotów i fotografii dotyczących wybranych aspektów działalności Armii Krajowej. Przed muzeum zostanie ustawione również stoisko gastronomiczne z herbatą i kawą za symboliczną złotówkę.
ATRAKCJE NA WESTERPLATTE
Szereg wydarzeń ma odbyć się także na terenie Półwyspu Westerplatte. Na terenie dawnej Składnicy działać będą dwie grupy rekonstrukcyjne. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej imienia Centrum Wyszkolenia Żandarmerii zorganizuje dioramę stanowiska ogniowego w pobliżu wartowni numer trzy. Z kolei Przedstawiciele Stowarzyszenia „Kolej na Westerplatte” w godzinach 17:00-22:30 będą przewozić chętnych uruchomioną specjalnie na Europejską Noc Muzeów drezyną. Na Westerplatte będą też obecni pracownicy działu archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którzy poprowadzą spacery edukacyjne w godzinach 19:00, 19:40, 20:45 i 21:15. Centralnym punktem zwiedzania ma być wejście na teren wykopalisk, gdzie jesienią 2019 roku odkryte zostały pochówki polskich obrońców Westerplatte. Trasa spaceru obejmie kolejno punkty: stacyjka kolejowa, magazyn numer jeden, fort, cmentarz obrońców, nowe koszary i wartownia numer trzy. Równolegle będą odbywały się spacery przewodnickie dla 20-osobowych grup w godzinach 17:50, 18:10, 18:40, 19:30 i 19:50 dla grup 20-osobowych w okolicach wystawy „Dzieje Krzyża”.
Tej nocy na Westerplatte będzie można wysłuchać także etiud kulturalnych ” Siedem zniczy u stóp kopca” w wykonaniu młodych aktorów, którzy w godzinach 20:00-22:00 będą recytować poezję wojenną.
oprac. MarWer