Ulicami Wilna do Ostrej Bramy przemaszerowało kilka tysięcy rodaków z Wileńszczyzny w patriotycznej manifestacji zorganizowanej przez Związek Polaków na Litwie. O Paradzie Polskości opowiedział jej uczestnik, korespondent „Kresowego Saloniku”, red. Walenty Wojniłło z polskiego portalu informacyjnego Wilnoteka.lt.
Przedstawiliśmy także relację z uroczystości przekazania pod opiekę Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku grobu ppor. Jerzego Lejkowskiego, „Szpagata”, żołnierza wileńskich oddziałów partyzanckich Antoniego Burzyńskiego „Kmicica” i mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
A po zakończeniu audycji zachęciliśmy do posłuchania kolejnego odcinka audycji red. Daniela Wojciechowskiego „Polskie miejsca pamięci narodowej na Kresach”. Tym razem zajrzeliśmy na Cmentarzu Orląt Lwowskich, o którym opowiedział prof. Jacek Friedrich, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Cmentarz Łyczakowski to miejsce, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Wypowiadając tę nazwę, od razu nasuwa nam się myśl o Lwowie i bez problemu lokalizujemy miejsce tej nekropolii. Z Cmentarzem Łyczakowskim łączy się Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany także Cmentarzem Orląt Lwowskich. To miejsce, które niesie ogromny ładunek patriotyczny, symboliczny i historyczny.
Michał Rzepiak i Andrzej Urbański