W naszej nowej audycji „Wakacyjna praca” przez najbliższe dwa miesiące wakacji Daniel Wojciechowski będzie opowiadał i rozmawiał ze swoimi gośćmi o pracy sezonowej. Specjaliści będą wyjaśniać, jakie są prawa, obowiązki i możliwości pracowników sezonowych. Gdzie takiej pracy szukać, kto poszukiwany jest na rynku, jakie możemy uzyskać wynagrodzenie i dokąd udać się w poszukiwaniu pomocy?
W pierwszej z cyklu audycji przybliżyliśmy kwestie związane ze statystykami rynku pracy sezonowej. Przedstawił je Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
– Zacznę od tego, że sytuacja na rynku pracy jest dobra. Mamy oczywiście pewne ryzyka związane z sytuacją gospodarczą, ale bezrobocie spada, odczyt majowy, jeśli chodzi o stopę bezrobocia, jest na poziomie 4,6 proc. Ale spotykamy się głównie po to, aby rozmawiać o młodych ludziach – my ich klasyfikujemy do 30. roku życia. Takich osób wśród wszystkich bezrobotnych mamy obecnie około 25 proc. Czy to dużo, czy to mało, trudno się do tego odnieść, ale dla porównania powiem, że mniej więcej tyle samo było tych osób rok temu. No może trochę więcej, bo 27 proc, lecz trzeba podkreślić, że rok temu mieliśmy globalnie większą liczbę osób bezrobotnych. Tych młodych osób było wówczas 15,5 tysiąca, a dziś mamy ich niecałe 11 tys. Jest ich zatem mniej, co oznacza, że podejmują pracę i nie są są osobami bezrobotnymi.
POSŁUCHAJ CAŁEJ AUDYCJI:
raf