Szacujemy, że na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pojedzie około 12 tysięcy Polaków. W systemie krajowym zapisały się już cztery tysiące pielgrzymów – powiedział ksiądz Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Poinformował, że przygotowywany jest wspólny wyjazd polskich grup polonijnych.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 roku pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Centralne wydarzenia imprezy, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach.
Ksiądz Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego (KBO) Światowych Dni Młodzieży, powiedział, że według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie około 12 tysięcy pielgrzymów z naszego kraju w wieku od 14 do 35 lat.
– W systemie krajowym zapisały się już ponad cztery tysiące pielgrzymów. Większość z grup, które dotychczas się zapisały na poprzedzający Światowe Dni Młodzieży tak zwany tydzień w diecezjach, planuje spędzić go w diecezji Porto i w Coimbrze – powiedział.
WYDARZENIA POTRWAJĄ CAŁY TYDZIEŃ
Ksiądz Koprianiuk wyjaśnił, że większość pielgrzymów z Polski przyjmą diecezje na północy Portugalii, w tym Lamego, Braganca, Viana do Castelo, Vila Real i Braga, a poszczególne grupy mogą wybrać diecezję, do której pojadą.
– Przez cały tydzień w Lizbonie młodzi będą uczestniczyć w katechezach i konferencjach. Katechezy w języku polskim zostały zaplanowane na środę, czwartek i piątek. Spodziewamy się sporej liczby grup ze wspólnot Drogi Neokatechumenalnej, KSM-u, Ruchu Światło–Życie, apostolatów młodzieżowych oraz harcerzy – powiedział, dodając, że część członków Ruchu Światło-Życie weźmie udział w tradycyjnych wakacyjnych 15-dniowych rekolekcjach.
JEST SZANSA NA WSPÓLNY WYJAZD
Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego poinformował, że trwają rozmowy dotyczące wspólnego wyjazdu grup polskich i polonijnych. Wyjaśnił, że jego celem byłaby „promocja polskiej kultury i chrześcijańskiej tradycji”.
– Proponujemy połączenie grup polonijnych wraz z grupami z Polski w jednym autokarze. Wspólny wyjazd odbywałby się z miast Europy, na przykład z Paryża, Barcelony lub Madrytu, do jednej z diecezji w Portugalii, gdzie odbędą się tak zwane dni w diecezjach poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Zakładamy, że w tym czasie mogłaby odbyć się wspólna prezentacja polskiej kultury w postaci jakiegoś przedstawienia – zasugerował.
Zgodnie z prośbą Komitetu Organizacyjnego w Lizbonie dniem szczególnej modlitwy za dzieło Światowych Dni Młodzieży jest każdy 23. dzień miesiąca.
PAPIEŻ PRZYBĘDZIE TRZECIEGO DNIA
Centralne uroczystości inaugurujące Światowe Dni Młodzieży odbędą się we wtorek, 2 sierpnia 2023 r. 4 sierpnia do Lizbony przybędzie papież Franciszek. W kolejnych dniach odbędą się wydarzenia zwane „Festiwalem Młodych” poświęcone kulturze kraju, z którego pochodzą młodzi. Na piątek, 5 sierpnia zaplanowano drogę krzyżową, a w nocy z soboty, 6 sierpnia na niedzielę, 7 sierpnia odbędzie się nocne czuwanie z papieżem. Światowe Dni Młodzieży zakończy msza święta posłania w niedzielę, 8 sierpnia rano.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się 29-31 marca 1985 roku w Rzymie pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Następne, już pod oficjalną nazwą, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 roku. Od tego czasu co dwa lub trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.
PAP/MarWer