W środę oraz czwartek w Muzeum II Wojny Światowej odbywa się konferencja World Battlefield Museums Forum (Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych). Na temat tego wydarzenia Marzena Bakowska rozmawiała ze swoimi gośćmi, którymi byli Katarzyna Łuczak, kierownik działu kontaktów międzynarodowych muzeum i Karol Szejko z tego działu.
Goszcząca w naszym mobilnym studiu kierownik działu kontaktów międzynarodowych muzeum wyjaśniła, w jaki sposób powstała inicjatywa organizacji konferencji.
– Gościmy wielu wspaniałych ekspertów z całego świata. Przyjechali do nas przedstawiciele muzeów z dwudziestu krajów. W 2018 roku miała miejsce pierwsza edycja forum. Ideą było opracowanie wspólnej koncepcji zagospodarowania pola bitewnego na Westerplatte. Chcieliśmy zainicjować dyskusję, porównać narracje i doświadczenia. Po sukcesie pierwszej pojawił się pomysł zorganizowania drugiej edycji wydarzenia. Tak też pojawił się projekt audycji radiowych, które były zorganizowane we współpracy z Radiem Gdańsk – przypomniała Łuczak. Audycje można znaleźć >>>TUTAJ.
– Dla wszystkich instytucji, biorących udział w tej konferencji, wymiana doświadczeń jest niezwykle ważna. Instytucje zarządzające polem bitwy wiedzą, z jakimi wyzwaniami muszą spotykać się każdego dnia. Pole bitwy to nie tylko przestrzeń o znaczeniu historycznym. To też przestrzeń, którą trzeba dostosować do odwiedzających ją gości. Rozmawiamy o różnych tematach, chociażby o problemie dostosowania instytucji do potrzeb ludzi w różnych grupach wiekowych. Musimy być odpowiedzialni społecznie i sprawić, aby nasze instytucje były nie tylko atrakcyjne pod kątem oferowanej wiedzy, ale też dostępne – podkreślała Łuczak.
Jak przypomniała dziennikarka Radia Gdańsk, panele w trakcie konferencji odbywają się w nietypowy sposób. Wprowadzono bowiem możliwość debaty.
– Postanowiliśmy użyć formuły nie tylko samych wykładów i prezentacji, ale też dyskusji panelowych. Mamy kilka paneli, dotyczących różnych aspektów działalności muzeów. Dotyczą nie tylko działalności muzealniczej, ale też zaangażowania we współczesnym świecie, w pracy z lokalnymi społecznościami czy dbaniu o środowisko lokalne. Chcemy poruszać zagadnienia dotyczące udziału muzeów w ogólnie pojętym życiu społecznym w regionie – zaznaczył Szejko.
– Jesteśmy w przededniu inicjacji pierwszego etapu budowy nowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na Półwyspie Westerplatte. Po otwarciu cmentarza będą prowadzone kolejne fazy projektu. To miejsce szczególne, nie tylko ze względów historycznych, ale też pod względem swojego położenia. Trzeba połączyć narrację prowadzoną we wnętrzach z narracją w plenerze. Ważne dla nas jest, aby eksperci podzielili się swoimi wieloletnimi doświadczeniami w zarządzaniu i wprowadzaniu tego typu instytucji – mówił.
ua