Panie z całego województwa rywalizowały w Żukowie na hali sportowej. Po długiej przerwie został zorganizowany XVII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego. Wiejskie organizacje walczyły w pięciu konkurencjach i prezentowały specjały regionalne, lokalne historie, autorskie piosenki, cudowne stroje oraz scenki kabaretowe.
KGW pokazuje, że najważniejsze są nasze wartości – mówi dyrektor biura wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha oraz juror turnieju Tomasz Gieszcz.
– Rząd w sposób szczególny dba o polską wieś. Staramy się wspólnie, żeby tradycja Kół Gospodyń Wiejskich się rozwijała i była kultywowana. W tegorocznej edycji na tablicach prezentowane są historie lokalne, związane z kapliczkami oraz krzyżami przydrożnymi. To bardzo budujące, że hasło odwieczne „Bóg, Honor, Ojczyzna” jest obecne też w tradycji Kół Gospodyń Wiejskich. Widać, poprzez pryzmat tych organizacji, że rodzina jest niezwykle silna i stanowi podstawę. Tak jak i wiara – mówi Tomasz Gieszcz.
Z MORSKIEJ TONI
Wielką atrakcją podczas turnieju w Żukowie był pokaz mody. Uczestniczki pochwaliły się uszytymi przez siebie kreacjami w temacie „Z morskiej toni”. Na żukowskim wybiegu pojawiły się syreny przyozdobione w muszle, korale oraz świecące materiały. Królowały błękitne, srebrne, złote i zielone barwy.
– Jest to nasz debiut i bardzo się cieszymy, bo istniejemy on ponad półtora roku. Jesteśmy dumne, że występujemy w turnieju o randze wojewódzkiej. Najbardziej zadowolone jesteśmy z naszego występu kabaretowego, który przygotowaliśmy w języku kaszubskim – mówi Marzena Dawidowska, prezes KGW z Łyśniewa Sierakowickiego.
OGÓLNOPOLSKA ARENA DLA KGW
Podczas wydarzenia nie zabrało suto zastawionych stołów ze swojskim jedzeniem.
– Raczymy wszystkich tym, co mamy najlepsze. U nas wielkim zainteresowaniem cieszy się sałatka z brukwi, czyli typowo kaszubski przepis. Już nie raz zajmowała pierwsze miejsce na różnych konkursach – mówi prezes KGW Kaczkowo z gminy Łęczyce Kazimiera Badena.
– Emocje wielkie, czekaliśmy tak naprawdę dwa lata przez pandemię. W tym czasie Koła Gospodyń Wiejskich podtrzymywały swoją gotowość i zbierały siły. Teraz zarażają energią, a my bawimy się bardzo dobrze wraz z nimi. Wielki podziw dla tych KGW i gratulacje – mówi dyrektor PODR w Lubaniu Andrzej Dolny.
Członkowie KGW eksponują walory wsi oraz pielęgnują oraz propagują tradycyjne wartości. W swoich wsiach nadają ton życia społecznego.
– Wielka radość, że przez tyle lat udaje nam się organizować takie wydarzenie. Tutaj mamy zdrową rywalizację i piękna zabawę. Żukowo jest areną, może nawet ogólnopolską, dla KGW. Cieszymy się, to zaszczyt – mówi burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski.
Jury przyznało Grand Prix turnieju oraz pięć wyróżnień w każdej kategorii. Grand Prix Turnieju – KGW Skowarcz (gmina Pszczółki, pow. gdański); Produkt tradycyjny – KGW Nadziejewo (gmina Czarne, pow. człuchowski); Moda „z morskiej toni” – KGW Gnieżdżewo (gmina Puck, pow. pucki); Scenka kabaretowa – KGW Łyśniewo Sierakowickie (pow. kartuski); Śpiew – KGW Wysoka (gm. Bobowo, pow. starogardzki).
Robert Groth/mk