Sanepid przebadał jakość wody w morzu i dopuścił do użytku siedem kąpielisk w Gdańsku: po dwa w Jelitkowie i Brzeźnie oraz na Stogach, w Sobieszewie i Sobieszewie – Orlu. Otwarte niedługo zostaną też kapieliska w Gdyni.
GDAŃSK
Cztery z gdańskich kąpielisk będą miały tak zwaną Błękitną Flagę (Jelitkowo, Brzeźno, Stogi i Sobieszewo). Oznacza to m.in. że woda tam jest najwyższej jakości.
Na gdańskich plażach codziennie pracować będzie 60 ratowników WOPR. Będą strzec bezpieczeństwa turystów w godzinach od 9:30 do 17:30. Plaże są już sprzątane codziennie, natomiast w ścisłym sezonie letnim będą sprzątane na bieżąco także w ciągu dnia.
Badania jakości wody będą odbywały się co dwa tygodnie, a więc częściej niż wymagają tego przepisy. W tym roku dla plażowiczów MOSIR przygotował dodatkowe atrakcje. Przy molo w Brzeźnie powstaną boiska do plażowej piłki nożnej, siatkowej i ręcznej. Będą oświetlone, więc będzie można grać także po zmroku.
GDYNIA
Otwarcie kąpielisk 21 czerwca. W tym roku Gdynia przygotowała cztery strzeżone kąpieliska: Gdynia Śródmieście, Redłowo, Orłowo i Babie Doły. Na pierwszej i drugiej plaży – ratownicy będą czuwali na długości 200 metrów. W Orłowie i Babich Dołach, strzeżone plaże będą miały po 100 metrów.
Jak powiedziała Sylwia Malea z Zespołu Obiektów Nadmorskich, na każde 100 metrów linii brzegowej przypada sześciu doświadczonych ratowników w tym jeden ratownik medyczny. Łącznie na gdyńskich plażach będzie pracowało 35 ratowników.
Gdyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma do dyspozycji dwie łodzie motorowe, skuter z platformą, a także dziesięć łódek i pięć kajaków morskich.
W tym roku psa zabrać można będzie na plażę w Gdyni Orłowie i w Babich Dołach. Teren dla miłośników czworonogów został oznakowany. Znajdują się tam dystrybutory z woreczkami na psie nieczystości.
USTKA i ŁEBA
Kąpieliska w Ustce i Łebie już gotowe na przyjęcie plażowiczów. Za tydzień dyżury rozpoczną ratownicy. Tysiąc dwieście metrów będzie liczył strzeżony odcinek plaży w Łebie. Bezpieczeństwa kąpiących będzie pilnowało trzydziestu ratowników WOPR z Wrocławia. Kąpielisko nie ma Błękitnej Flagi, ale władze miasta dbając o turystów na bieżąco umieszczają na stronie internetowej raporty sanepidu o czystości wody morskiej.
W Ustce bezpieczeństwa plażowiczów zarówno po wschodniej i zachodniej stronie portu strzec będzie dwudziestu pięciu ratowników słupskiego WOPR-u. Na wyposażeniu łodzie motorowe, skutery, kajaki ratownicze oraz jedyna na środkowym wybrzeżu wodna karetka ratunkowa.
Dodatkowo trzydziestu trzech ratowników pilnować będzie kąpielisk w Przewłoce, Poddąbiu, Rowach i Czołpinie.
Urząd Morski w Słupsku uzupełnił plaże w Ustce i Łebie piaskiem z pogłębiania kanałów portowych. Na obie plaże trafiło w sumie prawie pięćdziesiąt tysięcy metrów sześciennych piasku.