Smok w Kępicach koło Słupska pożera śmieci. SMOK, czyli System Monitorowania Odpadów Komunalnych. To innowacyjny system identyfikacji i segregacji odpadów. Ponadto śmieci są składowane w pojemnikach pod ziemią. Zbiorniki są opróżniane hydraulicznie.
Projekt kępicki był realizowany wspólnie z Politechniką Gdańską. – System jest bardzo prosty i takie było jego założenie – tłumaczy mówi dr hab. inżynier Sylwia Fudala – Książek z Politechniki Gdańskiej. – Tak by mogły z niego korzystać nawet dzieci. Każdy użytkownik ma specjalny chip dostępowy do wrzutni odpadów. Pobiera naklejki na poszczególne worki z posegregowanymi odpadami. I potem z naklejkami worki wędrują do odpowiednich wrzutni. To pozwala identyfikować śmieci, kto je wrzucił i kiedy. Dużą częścią projektu była edukacja mieszkańców jak używać systemu, jak segregować odpady. Niewątpliwą zaletą tego projektu jest też to, że zbiorniki na odpady są pod ziemią. Używamy normalnych pojemników 1100 litrów i całość jest wysuwana na powierzchnię hydraulicznie. Obsługujący nie potrzebują pojazdów z HDS tylko normalnych śmieciarek.
W KĘPICACH MAJĄ JUŻ EFEKT INSTALACJI NA ŚMIECI
-Nowy system działa od roku i już przyniósł wymierne efekty – podkreśla wiceburmistrz Kępic Maciej Chaberski.- Nie ma podrzucania śmieci, nie ma nieprzyjemnych zapachów, a całość jest estetyczna. Wiemy ile śmieci i w jakich frakcjach produkujemy. Chcemy ten system rozbudowywać. Na początku mieszkańcy byli sceptyczni, dziś mamy wiele sygnałów, że kolejne wspólnoty są tym zainteresowane. Nie wykluczam, że z czasem pojawi się osiem może dziesięć tego typu kolejnych instalacji,
Mieszkańcy Kępic chcą by podziemnych śmietników było więcej. – Ja nie korzystam, bo obok mnie tego nie ma, ale przechodzę i widzę, że jest schludnie i co ważne nie ma nieprzyjemnych zapachów.
System również waży śmieci, a także zawiadamia służby o konieczności opróżnienia podziemnych zbiorników wysyłając zdalnie informację o zapełnieniu. Można go wdrażać w innych samorządach zarówno w wersji podziemnymi jak i naziemnymi pojemnikami na odpady.
Posłuchaj materiału o kępickiej instalacji:
Przemysław Woś / kan