1 listopada na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy odbyła się modlitwa międzywyznaniowa. Duchowni różnych religii, samorządowcy i mieszkańcy pomodlili się za tych, którzy dawniej żyli i spoczęli na gdańskiej ziemi.
Do zgromadzonych zwróciła się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Ten cmentarz symbolizuje tych, których w większości nie znaliśmy, pewnie nikt z nas nie znał. Tych, o których tutaj dzisiaj myślimy. Bez pamięci, bez dobrej pamięci o naszych przodkach nie będziemy mogli odważnie i rozważnie, jak głosi nasza miejska maksyma, patrzeć w przyszłość – podkreślała.
Po przemówieniu prezydent, modlitwy we własnym obrządku odmówili przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnego, Greckokatolickiego, Polskokatolickiego, Zielonoświątkowego, Ewangelicko-Metodystycznego, Ewangelicko-Augsburskiego, Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej.
– Dzień Wszystkich Świętych w Kościele Katolickim jest dniem szczególnym, kiedy myśli się o świętości. Wydaje się, że jest ona nieosiągalna, a świętość to wkładanie miłości w to, co codziennie robimy. Wypełnianie życia miłością – głosił ks. Bartłomiej Stark, proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku.
Po uroczystości zaplanowano wspólne przejście pod pomnik Ofiar Tyfusu, znajdujący się na terenie parku Grodzisko u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego. Tam uczestnicy modlitwy w milczeniu złożyli znicze pamięci.
Edyta Stracewska/jk