W poniedziałek na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko odbędą się uroczystości pogrzebowe szczątków Mieczysława Jałowieckiego oraz jego żony. Ta postać jest mało znana w Gdańsku, a przecież bardzo zasłużona. Jaką rolę pełnił w historii Wolnego Miasta Gdańska? Jaka była jego rola w budowaniu polskiej tożsamości tego miejsca? O tym Jarosław Popek porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Początek spotkania o godz. 8:30, a więcej o pogrzebie i osobie Mieczysława Jałowieckiego można przeczytać >>>TUTAJ.
Co z pieniędzmi na Krajowy Plan Odbudowy? Czy powstanie komisja do badania wpływów rosyjskich na polską energetykę? O tym Jarosław Popek podyskutuje w audycji „Śniadanie Polityków”. Na naszej antenie spotkają się: Anna Górska z Partii Razem, Andrzej Kobylarz z Solidarnej Polski, Leszek Czarnobaj z Koalicji Obywatelskiej oraz Tomasz Rakowski z Prawa i Sprawiedliwości. Zapraszamy do słuchania kilka minut po godz. 9:00.
Jak wygląda sytuacja pracowników Poczty Polskiej? O to Olga Zielińska w „Głosie Pracownika” po godz. 14:20 zapyta Jerzego Malinowskiego, przewodniczącego Organizacji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników centrum Poczty Polskiej Oddziału Regionalnego w Gdańsku.
Byli zwykłymi ludźmi, ale jednak bohaterami. Uratowali żydowską dziewczynkę w trakcie II wojny światowej. Weronika i Antoni Stangret pośmiertnie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W „Manufakturze Reportażu” po godz. 21:00 Marzenie Bakowskiej opowie o nich ocalona.
W „Rozmowach Nocą” po godz. 22:30 porozmawiamy m.in. o poszukiwaczach pereł. Andrzej Urbański wraz z ojcem Tomaszem Nowakiem, dominikaninem, autorem książek, audiobooków i youtuberem, zaprosi Państwa do odnalezienia największych skarbów i ukrytych talentów, a także wspólnie poszukamy najgłębszego sensu swojego życia. Może warto odważyć się sięgać po skarby ukryte poza swoją strefą komfortu.
pb