Nawet 1,1 mln złotych na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła dla mieszkańców gminy Kępice. Samorząd przystąpił do programu „Ciepłe Mieszkanie”. Jest on przeznaczony dla właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Dofinansowanie może wynieść nawet 37,5 tys. złotych.
Gmina Kępice może przeznaczyć 1,1 mln złotych na dofinansowania do wymiany starych pieców. Samorząd przystąpił do rządowego programu „Ciepłe Mieszkanie”, który zakłada pomoc w przechodzeniu mieszkańców na bardziej ekologiczne rozwiązania.
– Zadanie obejmuje zakup kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła – wyjaśnia Marek Jaskólski z Urzędu Miejskiego w Kępicach.
– Realizując powyższe zadanie można dodatkowo wykonać: instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie jest także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia – dodaje.
MIESZKAŃCY BUDYNKÓW WIELORODZINNYCH
Program przeznaczony jest dla osób, które są właścicielami lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Z wcześniejszego programu – „Czyste Powietrze” – mogli korzystać właściciele domów jednorodzinnych i w zabudowie bliźniaczej.
– W naszej gminie wiele jest budynków kilkurodzinnych, dlatego przewidujemy duże zainteresowanie programem. Poświadczają to także informacje, jakie udało nam się zebrać podczas spotkań w poszczególnych sołectwach – mówi Jaskólski.
WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA
Pomoc rozróżniona jest na podstawie czystości powietrza w danej gminie. W Kępicach poziom zanieczyszczenia nie jest tak duży, aby samorząd kwalifikował się do podwyższonych dopłat. Najwyższe dofinansowanie w ramach programu dla gmin, które nie przekraczają normy (a więc także Kępic) to nawet 37,5 tysiąca złotych. Podstawowe – do 15 tysięcy złotych. W tym przypadku brane pod uwagę są zarobki.
Nabór do programu ruszy w połowie stycznia. Więcej informacji na temat kryteriów i wysokości wsparcia można znaleźć TUTAJ.
Kinga Siwiec/aKa