Polskie satelity obserwacyjne będziemy mieli pod naszymi barwami do 2027 roku, ale niezwykle ważne jest to, że z obrazowania będziemy korzystać już teraz, od podpisania umowy – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Francji Sébastienem Lecornu.
– Nasza współpraca, nasza umowa zatwierdzona przed chwilą, dotyczy pozyskania na rzecz Wojska Polskiego dwóch satelitów, które będziemy mieli pod naszymi barwami do 2027 roku, wtedy się ten proces zakończy. Niezwykle ważne jest to, że z obrazowania będziemy korzystać już teraz, od czasu podpisania umowy. Umowa dotyczy więc dwóch satelitów, ale także stacji naziemnej, w której będą przetwarzane te obrazy, jakie będą pozyskiwanie – podkreślił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po zatwierdzeniu umowy. – Na podstawie współpracy z Francją Wojsko Polskie uzyska zdolność odstraszania i ostrzegania. Mieliśmy okazję przed chwilą, żeby zatwierdzić wspólnie umowę między francuską, europejską firmą Airbus oraz polską Agencją Uzbrojenia ws. wyposażenia Wojska Polskiego w dwa satelity rozpoznawcze – powiedział Błaszczak podczas wspólnej konferencji z francuskim ministrem obrony Sébastien Lecornu.
Szef MON wskazał także na zalety umowy. – To niezwykle ważna zdolność, możliwość do tego, żeby uzupełnić to wszystko, co związane jest z odstraszaniem. Ale to wszystko, co związane jest także z możliwością wczesnego ostrzegania – zarówno w wymiarze wojskowym, jak i w wymiarze cywilnym – powiedział wicepremier. – Bardzo się cieszę z tego, że na podstawie współpracy z Francją Wojsko Polskie uzyska takie zdolności – podkreślił minister obrony. – One są ważne nie tylko ze względów wojskowych, ale także ze względów bezpieczeństwa dotyczących np. wczesnego ostrzegania przed klęskami żywiołowymi – to jest niezwykle ważna zdolność dla straży pożarnej, stąd też bardzo się cieszę, że te zdolności znacząco się poszerzą – dodał Błaszczak.
WSPÓŁPRACA POLSKO-FRANCUSKA
Minister podkreślił, że rozmowa z francuskim ministrem dotyczyła również współpracy między naszymi krajami. – Jesteśmy sojusznikami, przyjaciółmi. Więzi historyczne są bardzo długie. Rozmawialiśmy też na ten temat. Jest wiele pól współpracy między Polską i Francją, jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z panem ministrem – wskazał wicepremier.
Jak relacjonował, rozmowa dotyczyła także wsparcia dla Ukrainy, opierającej się rosyjskiemu atakowi. – Rozmawialiśmy na temat tego, co razem możemy zrobić, by wesprzeć Ukrainę, by to wszystko, co związane jest z próbą odbudowy imperium rosyjskiego, a co wymierzone jest w wolne kraje Europy, by nie było skuteczne. By wolny świat, również na zasadzie współpracy naszej polsko-francuskiej, zapobiegł tym wszystkim tragediom, jakie niesie ze sobą rosyjska okupacja, rosyjska inwazja na Ukrainę – powiedział szef MON.
Do zatwierdzenia umowy przez oba kraje odniósł się również minister obrony Francji. – Podpisanie przez nas tej umowy dotyczącej satelitów w znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia zdolności polskich sił zbrojnych w zakresie rozpoznania sytuacji w terenie – powiedział Lecornu. Zwrócił uwagę, że obecna sytuacja pokazuje nam, jak ważne jest, by każdy z krajów był autonomiczny i niezależny w swojej ocenie sytuacji, co jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i obrony. – Przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej zmilitaryzowana i ma coraz większy wpływ na działania zbrojne i na to, w jaki sposób rozpoznawana jest sytuacja na polu bitwy, dlatego też zapewniam, że dostarczymy usługę i sprzęt doskonałej jakości – zapewnił francuski minister.
Poinformował, że podczas spotkanie z Błaszczakiem rozmawiali m.in. o sytuacji na wschodniej flance NATO. – Omówiliśmy kwestie naszego zaangażowania, jako państwo ramowe, w Rumunii, ale też w ramach innych misji, m.in o uruchomieniu naszych śmigłowców Rafale w Polsce – dodał. Podkreślił, że wzmocnienie współpracy, interoperacyjność, wspólne szkolenia będzie częścią bardzo ważnych strategicznych działań na rok 2023. – Omówiliśmy również kwestię naszej przyszłej wspólnej pomocy Ukrainie – zaznaczył Lecornu.
Gratulował również Polsce zaangażowania w pomoc Ukrainie, nie tylko na poziomie wojskowym, ale także humanitarnym. – Należy Polsce podziękować za przyjęcie tak dużej liczby uchodźców – podkreślił francuski minister.
PAP/ol