Słuchacze Radia Gdańsk alarmują, że w niektórych środkach komunikacji miejskiej jest za ciepło. Niespodziewanie wysokie temperatury na zewnątrz przysparzają kłopotu pasażerom. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku i PKP SKM Trójmiasto tłumaczą sytuację.
– Kierowcy i motorniczowie mają obowiązek włączania ogrzewania w pojazdach, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 5 stopni Celsjusza – wyjaśnia Dagmara Szajda z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. – Temperatura w autobusie lub tramwaju powinna być ustawiona na maksymalnie 15 stopni. Pasażer oczywiście zawsze może poprosić osobę kierującą o wyłączenie ogrzewania, jeśli temperatura odczuwalna w pojeździe jest jego zdaniem zbyt wysoka – dodaje.
Sytuację zbyt wysokich lub niskich temperatur w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej komentuje Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy PKP SKM Trójmiasto. – W dwóch najnowszych pojazdach PKP SKM – Impulsach – jest klimatyzacja, a w 27 zmodernizowanych elektrycznych zespołach trakcyjnych, które łącznie stanowią około połowy naszego taboru, zamontowane jest ogrzewanie nawiewowe sterowane termostatem. Jeśli drzwi pociągu nie są dłużej otwarte, to ta stała komfortowa temperatura jest w nich utrzymywana. Wahania temperatur najczęściej zdarzają się w niezmodernizowanych pojazdach. Kontrolowanie temperatury jest w nich utrudnione, gdyż regulacja odbywa się jedynie na zasadzie „włącz-wyłącz” – wyjaśniał.
PKP SKM informuje, że najstarsze pociągi z nieregulowanym ogrzewaniem będą stopniowo wycofywane z eksploatacji i wymieniane na nowe – klimatyzowane.
Edyta Stracewska/ol