Jedna z sal wykładowych w Katedrze Medycyny Sądowej GUMed od czwartku nosi imię profesora Stefana Raszei, rektora z czasów, gdy uczelnia nazywała się jeszcze Akademią Medyczną, a także dziekana Wydziału Lekarskiego i kierownika Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej.
– To bardzo ważny dzień dla naszej uczelni – oświadczył rektor prof. dr hab. Marcin Gruchała. – W stulecie urodzin profesora Stefana Raszei, wieloletniego kierownika Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej, naszego byłego dziekana, prorektora, rektora naszej uczelni, nadaliśmy jego imię sali wykładowej w Katedrze Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – dodał.
„OJCIEC BYŁ NIEZWYKLE ZWIĄZANY Z UCZELNIĄ”
Syn profesora, Adam Raszeja, podziękował za uroczyste uhonorowanie setnej rocznicy urodzin ojca.
– Jestem niezmiernie wzruszony. Dziękuje organizatorom za tę pamięć, za to, że tak wspaniale to wszystko zorganizowano. Ojciec był niezwykle związany z uczelnią. Wszyscy żałujemy, że nie ma go tu z nami osobiście – powiedział.
DOKONANIA PROFESORA
Podczas spotkania dr hab. Anna Paprocka-Lipińska wygłosiła wykład zatytułowany „Wkład prof. dr. hab. Stefana Raszei w rozwój etyki i bioetyki w Polsce”, a prof. Kaliszan przypomniał zasługi profesora dla rozwoju medycyny sądowej.
Profesor Stefan Raszeja był pionierem bioetycznej oceny badań naukowych w Polsce i współorganizatorem pierwszej Ogólnopolskiej Komisji ds. Badań na Ludziach. Przez wiele lat przewodniczył Niezależnej Komisji Bioetycznej ds. Badań Naukowych przy GUMed. Dwukrotnie został uhonorowany tytułem doktora honoris causa. Był twórcą i przez wiele lat redaktorem czasopisma „Annales Academiae Medicae Gedanensis”.
Posłuchaj materiału naszej reporterki:
Edyta Stracewska/pb