Badaczki z Politechniki Gdańskiej odkryły farbę i gładź szpachlową o potrójnych właściwościach – zwalczają bakterie w kilka minut, samoistnie usuwają nawet mocne zabrudzenia, a dodatkowo mają większą siłę magnetyczną niż jakikolwiek inny dostępny produkt.
Skład nowatorskich materiałów budowlanych opracowała mgr inż. Izabela Malinowska, doktorantka zatrudniona w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Wydziale Chemicznym, pod kierunkiem dr hab. inż. Anny Zielińskiej-Jurek, profesor Politechniki Gdańskiej. Prace trwały od 2018 roku. Odkrycie ma już ochronę patentową.
Malinowska podkreśla, że jej wynalazki samoistnie usuwają silne zanieczyszczenia w ciągu dwóch godzin. Jako dowód wskazuje, że na etapie badań płytkę pomalowaną farbą zabrudzono trwałym czerwonym barwnikiem, a po 120 minutach plama została wybarwiona. Co więcej, nowe materiały budowlane likwidują w kilka minut patogeny chorobotwórcze.
– Zostały przebadane na dwóch bakteriach najczęściej występujących w szpitalach, czyli gronkowcu złocistym i bakterii E. coli. Ich śmiertelność jest tak duża, że na jej podstawie możemy podejrzewać istnienie bardzo uniwersalnego mechanizmu działania na wiele grup patogenów chorobotwórczych – zapewnia Malinowska.
MATERIAŁY BUDOWLANE W STARCIU Z PANDEMIĄ
Badaczka wspomina, że w czasie pandemii COVID-19 zastanawiała się, w jaki sposób można zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Właśnie w tamtym czasie zgłosiła swój wynalazek do opatentowania. Teraz jest przekonana, że jej produkt znajdzie szerokie zastosowanie, rewolucjonizując rynek budowlany i przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego.
– Pomalowanie taką farbą na przykład klamek czy guzików w windach wykluczyłoby przenoszenie wirusów przez dotykających go ludzi. Gdyby kiedykolwiek nadeszła kolejna fala pandemii, można zastosować ją w budynkach użyteczności publicznej, jak szpitale, przychodnie, restauracje, galerie handlowe czy szkoły i żłobki – wyjaśnia.
MOŻNA WYKORZYSTAĆ RÓWNIEŻ W INNYCH PRODUKTACH
Związki zastosowane do produkcji farby i gładzi są w pełni bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. W 2018 roku pierwsze próbki farby zostały nałożone na uznawane za najpopularniejszy materiał wykończeniowy płyty kartonowo-gipsowe i do tej pory nie zmieniły swoich właściwości, co z kolei dowodzi trwałości produktu. Ponadto główny nanokompozyt można łączyć z barwnikami, uzyskując oczekiwany kolor. Składnik można więc wprowadzić również do komercyjnych farb czy gładzi szpachlowych na każdym etapie produkcji. Badaczka zapewnia, że nie wpływa on na lepkość, siłę krycia ani inne pierwotne właściwości tych materiałów.
– Kompozycja jest uniwersalna i gotowa do wdrożenia na każdym etapie, a koszty jej produkcji są porównywalne z podstawowymi kosztami związków już występujących w typowych farbach samoczyszczących – wskazuje Malinowska.
Twórczyni nowatorskich materiałów budowlanych otrzymała nagrodę specjalną Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w konkursie Student Wynalazca. Została doceniona również na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków, na której zdobyła srebrny medal. Z kolei w konkursie EKOinnowator 2022 zdobyła nagrodę główną w kategorii „Doktorant-innowator”.
Aleksandra Trembicka/MarWer