Stawka większa niż życie ma już 45 lat. Serial, który przed telewizory przyciągał i przyciąga tysiące widzów był kręcony również w Trójmieście, m.in. w Grand Hotelu i gdańskiej Stoczni Remonetowej.
18-odcinkowy szpiegowski serial wszech czasów powstał między marcem 1967 r. a październikiem 1968 r. Scenariusz do serialu, popularnie nazywanego „Klossem” napisali Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, którzy zainspirowali się filmem Doktor No, pierwszym z serii o Jamesie Bondzie.
Autorzy wielokrotnie musieli zaprzeczać pogłoskom, że pierwowzorem postaci Stanisława Kolickiego – Hansa Klossa, był Artur Ritter-Jastrzębski, autentyczny agent Gestapo i NKWD. Szypulski i Safjan tłumaczyli, że nazwisko Kloss wybrali z berlińskiej książki telefonicznej.
Pierwszy odcinek TVP wyemitowała 10 października. Tydzień później telewidzowie zobaczyli agenta J-23 w odcinku „Hotel Excelsior”, którego akcja toczyła się w sopockim Grand Hotelu. To wtedy Kloss spotkał się z tajemniczym Numerem 2. Obok Stanisława Mikulskiego w jednej z głównych ról wystąpił Andrzej Konic, reżyser serialu. Role drugoplanowe zagrali m.in. Krzysztof Kalczyński i Lech Grzmociński, aktorzy Teatru Wybrzeże.
Większość zdjęć do tego odcinka powstała w Gdańsku i Sopocie. Ekipę filmową można było spotkać m.in. na Długim Targu i Mariackiej, na dworcu w Oliwie i w sopockim Grand Hotelu. Kloss i Georg (Konic) pływali także promem po Motławie, tym samym, o którym siedem lat później było głośno za sprawą katastrofy i 18 ofiar śmiertelnych. Jak wspominał po latach reżyser „Stawki”, jego największym zmartwieniem na planie filmowym był utopiony w Motławie pistolet, użyczony przez instytucję państwową.
Trójmiejskie akcenty pojawiły się także w czwartym odcinku, zatytułowanym „Cafe Rose” i jedenastym, pt. „Hasło”. Zdjęcia kręcone były m.in. w gdańskiej Stoczni Remontowej i na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.