Od lat pracują dla Gdańska na polu kultury, edukacji i gospodarki. Dziś Gdańsk im dziękuje. 10 osób otrzymało medale świętego Wojciecha i księcia Mściwoja.
To odznaczenia Rady Miasta, najważniejsze po honorowym obywatelstwie. Medale świętego Wojciecha otrzymali: pisarz Paweł Huelle, prezes spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne Ryszard Trykosko i senator, były minister edukacji Edmund Wittbrodt. Profesor, choć pochodzi z Rumi, z Gdańskiem związał swoje życie. Podkreśla, że w pracy senatora szczególnie ważne jest dla niego promowanie miasta poza jego granicami. Jak się okazuje, mieszkańcy innych krajów wiele o Gdańsku wiedzą, ale to też zasługa jego mieszkańców -zaznacza E. Wittbrodt.
Laureatów medalu księcia Mściwoja jest w tym roku siedmiu. Wśród nich Ewa Kowalska, twórczyni bloga o Gdańsku iBedeker, która mówi, że jest trochę zawstydzona, że znalazła się w tak świetnym towarzystwie. Jak mówi, to osoby pracujące i promujące Gdańsk od lat, a ona prowadzi bloga zaledwie od trzech. Była też zaskoczona, że kapituła wyróżniła blogerkę. Medale ks. Mściwoja otrzymali także: Jan Szomburg – szef Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Stanisław Pestka – publicysta i popularyzator języka kaszubskiego, profesor Waldemar Tłokiński – rektor szkoły wyższej Ateneum, Jerzy Detko – muzyk i sportowiec, rzeźbiarz Zygfryd Korpalski oraz przedsiębiorca Andrzej Ubertowski.
Członek kapituły przyznającej wyróżnienia profesor Jerzy Młynarczyk powiedział, że odznaczeni to niezwykłe osobowości, a każda z kandydatur została zaakceptowana jednogłośnie. Prof. Młynarczyk dodał, że są to ludzie, którzy działają w różnych dziedzinach. Często nie znamy ich z nazwiska albo nie dostrzegamy ich zasług. A oni bez rozgłosu budują pozytywny obraz Gdańska i służą jego rozwojowi.
Medale Świętego Wojciecha i Księcia Mściwoja II ustanowiono w 1996 roku. Do tej pory otrzymało je ponad 100 osób.
Medale św. Wojciecha:
1. Inż. Ryszard Trykosko
Za wyjątkowe zaangażowanie i kierowanie wielkimi inwestycjami, dzięki którym Gdańsk zmienia się w nowoczesną metropolię: Stadion PGE Arena, Trasa Słowackiego, tunel pod Martwą Wisłą, Europejskie Centrum Solidarności, a także za działanie na korzyść miasta w komitetach PAN i organizacjach ogólnopolskich i zagranicznych.
2. Prof. Edmund Wittbrodt
Za całokształt wybitnej działalności naukowej, pedagogicznej i społecznej w kraju i zagranicą.
3. Paweł Huelle
Za całokształt znakomitej twórczości pisarskiej, identyfikowanej w świecie z Gdańskiem, stanowiącej najlepszą promocję wizerunku miasta.
Medale ks. Mściwoja II:
1. Dr Jan Szomburg
Za niezwykle owocną działalność w dziedzinie ekonomii, w tym za założenie i wydajne (efektywne) kierowanie gdańskim Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową, a także za organizację Kongresów Obywatelskich.
2. Red. Stanisław Pestka
Za całokształt działalności publicystycznej i literackiej, w tym popularnonaukowej, a także za wielki wkład w rozwój języka i ruchu kaszubskiego.
3. Prof. Waldemar Tłokiński
Za wybitny wkład w rozwój gerontologii i działalność na rzecz zdrowia publicznego oraz komunikacji międzyludzkiej.
4. Ewa Kowalska
Za wyróżniające się dziennikarstwo, pobudzające aktywność społeczną, w szczególności za nowatorskie formy propagowania spraw miasta w założonym przez nią iBedekerze.
5. Jerzy Detko
Za całokształt działalności sportowej i artystycznej promującej Gdańsk.
6. Zygfryd Korpalski
Za wyróżniającą się twórczość rzeźbiarską, w tym pomnikową, propagującą wartości historyczne i patriotyczne.
7. Inż. Andrzej Ubertowski
Za wieloletnią owocną działalność zawodową i społeczną dla rozwoju gospodarczego Gdańska i Pomorza.