Czym są metabolity komórkowe i jakie jest ich znaczenie, mówił w audycji naukowej prof. dr hab. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesor jest kierownikiem Zakładu Biofarmacji i Farmakokinetyki na Wydziale Farmaceutycznym oraz przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Metabolomicznego. Pełni też obowiązki pełnomocnika rektora GUMed ds. Związku Uczelni im. D. Fahrenheita w Gdańsku.
W rozmowie z Joanną Matuszewską profesor wyjaśniał, czym zajmuje się metabolomika. – To dziedzina nauki zajmująca się analizą jakościową i ilościową niskocząsteczkowych produktów naturalnych, endogennych metabolitów, czyli substancji produkowanych przez organizm człowieka. Są nimi np. lipidy, kwasy organiczne, węglowodany, aminokwasy, nukleotydy, czy sterydy. One wszystkie są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale też diagnozowania chorób, czy wprowadzania efektywnych terapii – tłumaczył prof. Markuszewski.
Prorektor ds. nauki GUMed mówił też o roli nauk farmaceutycznych, ich znaczeniu dla rozwoju uczelni oraz o współpracy z przemysłem. W audycji mowa była też o działaniach w ramach Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita.