„Bohaterami” siódmej edycji projektu „Historie gdańskich dzielnic” są Matarnia, Osowa i Kokoszki, które świętują jubileusz – równo 50 lat temu zostały włączone w granice miasta. W związku z tym Muzeum Gdańska organizuje zbiórkę fotografii i pamiątek związanych z historią tych dzielnic – najciekawsze będzie można zobaczyć latem na wystawie plenerowej i w planowanej publikacji.
Znalezione w domowych archiwach zdjęcia powinny pochodzić sprzed 2000 roku. Mogą przedstawiać kościoły, inne budynki, place budowy czy wydarzenia społeczne, na przykład festyny.
Andrzej Gierszewski, rzecznik muzeum, wskazuje, że niektórzy z mieszkańców przekazali już pierwsze zdjęcia. – Wśród kilku fotografii, które otrzymaliśmy, jest na przykład przedwojenne zdjęcie z Kokoszek ilustrujące otwarcie dworca kolejowego. Kolejne pochodzi z Osowej i ukazuje czas, kiedy w budowie był jeden z okolicznych kościołów; widzimy na nim postępującą budowę i siedzących gdzieś na placu mieszkańców uczestniczących w jakimś wydarzeniu. Bardzo ciekawe zdjęcie z przełomu lat 60. i 70. otrzymaliśmy z Matarni; przedstawia jednego z lokalnych nauczycieli, dyrektora szkoły podstawowej, uczącego dzieci matematyki. Warto zostawić po sobie ślad, przekazując zdjęcie, bo dzięki państwu możemy opowiadać historię naszych małych lokalnych wspólnot, które w tak bogatym historycznie mieście jak Gdańsk mają kolosalne znaczenie – zachęca.
NAJPIERW PRZESYŁAMY SKANY
Muzeum czeka na zdjęcia do 31 marca 2023 roku. Przed wysłaniem fotografii należy przesłać ich skany i krótkie opisy (szczegóły można znaleźć >>>TUTAJ). Przyjęte przez muzeum pamiątki po wykonaniu cyfrowych kopii wrócą do właścicieli, ale możliwe jest też oddanie do muzealnych zbiorów oryginałów i dołączenie w ten sposób do grona darczyńców Muzeum Gdańska.
„Historie gdańskich dzielnic” to wieloletni projekt, który co roku angażuje lokalne wspólnoty i poszczególnych mieszkańców do poznawania historii małych ojczyzn. Do tej pory omówiono dzieje: Chełma, Starego Przedmieścia, Nowego Portu, Siedlec, Zaspy i Przymorza, a w zeszłym roku także Starych Szkotów, Oruni, Świętego Wojciecha i Lipiec.
Aleksandra Trembicka/MarWer