To sąd zdecyduje o usunięciu z mediów społecznościowych materiału lub profilu, a nie moderator. Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera do spraw cyfryzacji, wyraził nadzieję, że Polska wprowadzi takie rozwiązanie.
– Nie może być tak, że struktury państwa nie mają żadnej możliwości wpływu na dominujące sektory informacyjne, a takimi są media społecznościowe (…) dlatego też są opracowywane w Parlamencie Europejskim, w Komisji Europejskiej odpowiednie projekty, które mają to zmienić, czyli wzmocnić rolę obywatela względem wielkich korporacji, bo dziś jest ona wręcz żadna – ocenił Andruszkiewicz.
Sekretarz stanu zwrócił uwagę, że „często media społecznościowe rządzą się własnymi regulaminami, a nie prawem narodowym”. – Obywatel nie ma prawa odwołania się od ich decyzji – dodał.
SOCIAL MEDIA MOGĄ WPŁYWAĆ NA WYNIKI WYBORÓW
Według ministra media społecznościowe „mają monopol w dużej części społeczeństwa na kształtowanie informacji”, a kto ma na to wpływ, „ten jest w stanie wpływać również na ostateczną decyzję przy urnie wyborczej”.
– Mam nadzieję, że jak najszybciej zaimplementujemy rozwiązania, które spowodują na przykład, że nie będzie można od tak usunąć konta danego obywatela lub danej formacji politycznej, tylko na końcu będzie decydował niezależny sąd. (…) na końcu musi być arbiter, który będzie w stanie wydać ostateczny werdykt, który również będzie traktowany jako niezależny – oznajmił.
PAP/MarWer