Ta inicjatywa to odpowiedź na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących, które chcą w pełni uczestniczyć w kulturze. – Do współpracy zaprosiliśmy fundację, która działa na rzecz niewidomych od 1992 roku, mówi kurator wystawy Hubert Grzegorczyk. W czasie wystawy zaprezenowane zostanie najważniejsze pomieszczenie Dworu Artusa, czyli Wielka Hala. Osoby niewidome będą mogły poznać topografię budynku dzięki wypukłej mapie. Na specjalnym sprzęcie multimedialnym będą mogli wysłuchać audiodeskrypcji na temat fasady samego dworu, rzeźb świętych oraz największego renesansowego pieca nazywanego „królem wszystkich pieców”.
Podczas wystawy „Prosimy dotykać eksponatów” zaprezentowane zostanie również jednotomowe wydawnictwo „Dwór Artusa – Bez Barier”, które zawiera opisy w piśmie Braille’a. Wystawa i przewodnik tworzą nierozłączną całość. Eksponaty, które nie zostały przedstawione za pomocą tyflografik lub opisu audio zostały opisane w przewodniku. Przewodnik będzie zawierał również 10 wypukłych ilustracji.
Odbędzie się też pokaz specjalnego sprzętu dla osób niewidomych i słabowidzących. Zaprezentowane zostaną specjalne monitory, sprzęt lektorski, systemy udźwiękowienia przestrzeni, nawigacje GPS, czytniki książek, urządzenia codziennego użytku takie jak zegarki, termosy a nawet specjalne igły do szycia bez oczek.
Osoby, które są ciekawe świata w ciemności, będą mogły pod kontrolą instruktora poruszać się po obiekcie bez użycia zmysłu wzroku. Przy pomocy białej laski można będzie poznać wystawę z zupełnie innej perspektywy, a nawet zagrać w chińczyka przystosowanego dla osób niewidomych.