Dziś – w poniedziałek, 27 marca – rozpocznie się Gdański Tydzień Zawodowca. W programie znalazły się m.in. debata, dni otwarte, warsztaty, webinaria i Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych.
GDAŃSKI TYDZIEŃ ZAWODOWCA
– Wydarzenie rozpocznie się debatą z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych na temat wyzwań związanych z wyborem nowej ścieżki kształcenia oraz wykładem inauguracyjnym pt. +Sztuczna inteligencja i zawody przyszłości a wybór ścieżki edukacyjnej+, który poprowadzi doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii Jarosław Marek Spychała. Wykład będzie próbą odpowiedzi na pytanie, jak rozwój sztucznej inteligencji zmieni w najbliższej przyszłości rynek pracy, czyli czym dzisiaj kierować się przy wyborze szkoły średniej – poinformował Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
GDAŃSKIE TARGI SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
Z kolei 1 kwietnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO przy ul. Żaglowej w Gdańsku odbędą się Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych. – Wydarzenie skierowane jest do uczniów i uczennic z klas ósmych oraz ich rodziców lub opiekunów. Celem targów jest zapoznanie młodzieży z ofertą gdańskich szkół ponadpodstawowych i wsparcie w dokonaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Podczas wydarzenia będzie można odwiedzić stoisko dotyczące organizacji Igrzysk Europejskich w zawodach – EuroSkills Gdańsk 2023, a także zajrzeć do wnętrza Mobilnego Centrum Edukacyjnego – nowoczesnej przestrzeni dla osób, które interesują się edukacyjnymi programami europejskimi i najnowszymi technologiami – wyjaśnił Patryk Rosiński.
ŚRODKI UNICEF
Tegoroczny Gdański Tydzień Zawodowca współfinansowany jest ze środków UNICEF. – W związku z tym przygotowane zostały dwie wersje językowe nowego przewodnika po gdańskich szkołach średnich, ulotek dotyczących rekrutacji oraz plakatów zapraszających. Podczas Gdańskich Targów Szkół Ponadpodstawowych dostępni będą także wolontariusze, którzy będą się posługiwać językiem ukraińskim – przekazał Rosiński.
ROLA RZECZYWISTEGO KONTAKTU
– Po okresie pandemii, kiedy jedyną możliwą formą była rzeczywistość wirtualna, obecnie obchodzony tydzień odbywa się stacjonarnie w szkołach i na targach szkół średnich z wykorzystaniem wielu form nawiązywania z uczniami kontaktu, w tym wykładów, debat, warsztatów czy stoisk na targach. Zapewniliśmy przestrzeń na doradztwo zawodowe i nową formę przekazu, czyli warsztaty dla uczniów. Kontynuujemy wykład inaugurujący z zakresu filozofii i wprowadziliśmy, jako formę wzmocnienia przekazu, debatę z uczniami szkół średnich na temat doświadczeń z rekrutacji – tłumaczyła, cytowana w komunikacie, p.o. zastępcy dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku Bogumiła Bieniasz.
PAP/ol