Drugi kwietnia tego roku to dzień, w którym wypada zarówno ruchome święto rozpoczynające Wielki Tydzień, czyli Niedziela Palmowa, jak i rocznica śmierci papieża Jana Pawła II, przy okazji której w całej Polsce zorganizowane zostały marsze w obronie dobrego imienia Karola Wojtyły, w związku z nasilonymi w ostatnim czasie zarzutami o tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele.
2 kwietnia 2023 roku o godzinie 12:00 w najstarszej gdyńskiej świątyni – Bazylice Morskiej – odbyła się specjalna msza. Choć przede wszystkim liturgia miała celu poświęcenie palm, to przez cały czas przyświecała jej zarówno postać, jak i słowa Jana Pawła II.
Budowa Bazyliki Morskiej rozpoczęła się w 1922 roku, a jako jej fundamenty posłużyły kamienie, służące jako balast jednego z pierwszych statków zagranicznych, cumujących w gdyńskim porcie – okrętu Kentucky. Na przełomie 2018 i 2019 roku papież Franciszek ochrzcił, a tym samym podniósł świątynie do rangi bazyliki.
MSZA ŚWIĘTA I PAMIĘĆ O PAPIEŻU
O historii świątyni mówił ksiądz prałat dr Edmund Skalski, który poprowadził liturgię. W czytanej ewangelii przywołał także wspomnienia i historie łączące Bazylikę Morską z postacią Jana Pawła II.
– My zgromadzeni w tej Bazylice Morskiej dziękujemy świętemu Janowi Pawłowi II za pielgrzymkę do Gdyni w 1987 roku i za jego pierwsze słowa wypowiedziane w naszym mieście: “Jako pierwszą pozdrawiam Gdynię”. Za jego słowa o solidarności. My zawdzięczamy mu bardzo wiele i bardzo wiele jesteśmy mu winni. Nie tylko jako Kościół, ale też jako wspólnota Polaków. Swoim pontyfikatem pokazał nam zupełnie inny sposób myślenia o człowieku. O jego znaczeniu i godności, którą w pełni dopiero można zrozumieć w Chrystusie. Poza tą wielką katechezą otrzymaliśmy też nauki dotyczące budowania naszej wspólnoty. Dotyczące tego, co to znaczy wolność i jak z tej wolności powinniśmy korzystać – przemawiał do zgromadzonych ksiądz proboszcz dr Edmund Skalski.
11 czerwca 1987 roku papież Jan Paweł II odwiedził Gdynię. Wypowiedział wtedy słynne i ważne dla wielu gdynian słowa, które dziś, po 36 latach, wybrzmiały ponownie, a zarazem wielokrotnie: “Jako pierwszą Pozdrawiam Gdynię”.
ZŁOŻENIE KWIATÓW POD POMNIKIEM JANA PAWŁA II
Po mszy proboszcz, samorządowcy, organizacje oraz zwykli mieszkańcy przeszli pod pomnik Jana Pawła II, znajdujący się obok bazyliki, a który powstał przed pielgrzymką papieża do Gdyni w 1987 roku.
Pod pomnikiem Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni zaprezentował przygotowaną specjalnie na tę okazję aranżację, przypominającą nauki papieża, a następnie wszyscy chętni, zaczynając od samorządowców i organizacji, mogli pozostawić pamiątkowe kwiaty pod pomnikiem.
Kwiaty złożyli kolejno: Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni, Marcin Horała, Janusz Śniadek, przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości w Gdyni oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.
MARCIN HORAŁA O GDYŃSKIEJ UROCZYSTOŚCI
Na temat samego wydarzenia i tego, co się za nim kryje, wypowiedział się między innymi poseł Marcin Horała. – Piękna, podniosła uroczystość. Najpierw msza w Bazylice Morskiej, później przedstawienie, czyli mały montaż słowno-muzyczny zorganizowany przez uczniów Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II i następnie złożenie kwiatów. Wspólne spotkanie gdynian, którzy chcieli zamanifestować swoje przywiązanie do Jana Pawła II. Te słowa, które zostały tutaj przypomniane: “Jako pierwszą pozdrawiam Gdynię”, wypowiedziane w roku 1987 do – sam już nie wiem – dziesiątek, czy też setek tysięcy ludzi wówczas tu zgromadzonych, zapadły w sercach. Stąd, szczególnie teraz, kiedy postać Jana Pawła II jest atakowana i oczerniania, setki gdynian miało tę potrzebę, żeby tutaj się spotkać – mówił Marcin Horała.
Całe wydarzenie odbyło się w godzinach 12:00-14:00, a tym samym było pierwszym zorganizowanym tego dnia uczczeniem pamięci papieża Jana Pawła II w całej Polsce, co ponownie odnosi się do jego słów: „Jako pierwszą pozdrawiam Gdynię”. Dziś mieszkańcy Gdyni wspominali te słowa oraz samą postać papieża – jedni wspólnie podczas uroczystości, a inni chwilą samotnej zadumy.
Oskar Lange