Obradujący w środę, 31 maja w Spale przedstawiciele Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wyrazili zgodę na podpisanie przez związek porozumienia z rządem w sprawie między innymi podwyżek dla tak zwanej budżetówki i emerytur stażowych – oświadczył po południu Piotr Duda, lider „Solidarności”.
W Spale trwają obrady Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. – W trakcie dzisiejszych obrad Komisja Krajowa niemal jednogłośnie upoważniła przewodniczącego Komisji Krajowej do podpisania porozumienia z rządem – informował wcześniej Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
25 kwietnia Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” informowała, że po pięciu miesiącach negocjacji rząd-„Solidarność” możliwe jest podpisanie porozumienia.
– Wczoraj odbyło się kilkugodzinne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Piotrem Dudą. Strony ustaliły, które z ośmiu obszarów negocjacji można zamknąć porozumieniem oraz drogę dojścia do tych, w których nie osiągnięto kompromisu – stwierdzono wówczas.
NEGOCJACJE TRWAJĄ OD ZESZŁEGO ROKU
W środę na konferencji prasowej po posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podano informację o zgodzie władz związku na porozumienie z rządem. Negocjacje dwustronne rozpoczęły się jesienią zeszłego roku po odwołaniu przez Solidarność manifestacji „Marsz Godności”.
– Po długich rozmowach, po przedstawieniu przeze mnie porozumienia z rządem Mateusza Morawieckiego, Komisja Krajowa podjęła decyzję o zielonym świetle dla tej umowy społecznej. Oczekuję, że porozumienie zostanie podpisane już wkrótce, w najbliższych dniach. Jestem gotowy na podpisanie z premierem wypracowanego przez Komisję Krajową porozumienia choćby dziś albo jutro – zaznaczył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Zdaniem Dudy z podpisaniem wspomnianej umowy społecznej nie można czekać, ponieważ muszą się nią zająć jeszcze parlament i prezydent. Jak przypomniał, porozumienie rządu z „Solidarnością” dotyczy między innymi podwyżek dla państwowej sfery finansów publicznych, emerytur stażowych i pomostowych, podwyżek dla pracowników domów pomocy społecznej, wzrostu wskaźnika naliczania zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, wsparcia dla firm energochłonnych i ochrony liderów związkowych.
NIE BĘDZIE MOŻNA PROCESOWAĆ SIĘ LATAMI
Szef „Solidarności” ocenił, że jednym z najważniejszych punktów porozumienia są zmiany w przepisach prawa dające realną ochronę liderom związków zawodowych.
– To ważne wobec tego, że często pracodawcy przy pomocy wyspecjalizowanych prawników przedłużali postępowanie sądowe dotyczące dyscyplinarnego zwolnienia związkowców, którzy w imieniu załogi toczyli spór z zarządzającymi firmami. Po planowanych w wyniku porozumienia zmianach nie będzie można procesować się z chronionymi działaczami związkowymi często pięć, a nawet osiem lat. Teraz ruch jest po stronie rządu; my wypracowaliśmy tekst porozumienia. W interesie Rady Ministrów jest obecnie, aby te przepisy jak najszybciej wprowadzić – podsumował.
PAP/am/MarWer