– Chcąc pisać książki warto ćwiczyć. Trzeba czytać, pisać i poszerzać swoje możliwości stylistyczne. Ja przykładowo ćwiczę opisy, dokonując wpisów z moich wypraw w mediach społecznościowych – mówił dr hab.n.hum. Artur Nowaczewski. Literaturoznawca, poeta, pisarz i krytyk literacki z Zakładu Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego, w audycji dzielił się doświadczeniem, jako autor książek poetyckich, naukowych i podróżniczych.
W rozmowie z Joanną Matuszewską mówił o warsztacie pracy pisarza, współczesnej literaturze i czytelnictwie. – Od nowego roku akademickiego będzie można w Gdańsku uczyć się kreatywnego pisania. Na Uniwersytecie Gdańskim otwieramy studia, które są ukierunkowane na rozwijanie umiejętności pisarskich.
– Kiedy myślimy o pisaniu książki dobrze jest sprawdzić, jak się opowiada historie z własnego życia, jak ludzie na to reagują. Czy słuchają z uwagą, czy zaczynają się nudzić. Można wówczas dokonać korekty, coś z opowieści usunąć, coś skrócić.
Warto też prowadzić zapiski, notatki. To taki twardy dysk naszych doświadczeń, do których możemy wrócić i wykorzystać je niekoniecznie w formie non-fiction. Możemy te osobiste fakty przekształcić w literaturę – tłumaczył Artur Nowaczewski.