Koncert, pokaz filmu i wystawę przypominającą historię Pomorzan zaprezentowano 7 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. „Jak skała na morzu. O Polskości Pomorza” – to nazwa projektu mającego na celu edukację młodzieży w tym zakresie. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, a także Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
– Pomorze pozostawało poza granicami Polski w związku z zaborami prawie 150 lat – o jedno pokolenie dłużej niż inne ziemie. Mimo to, Pomorze właśnie trwało jak skała na morzu antypolskości. Dzięki kultywowaniu tej polskości przez Kociewiaków, czy Kaszubów nigdy nie została ona wyrugowana z naszego regionu – mówi dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
KONCERT
Koncert jest przypomnieniem walki małego ludu Kaszubów o utrzymanie polskości na Pomorzu, wspomnieniem ich integralnej przynależności do Polski i Polaków, a jednocześnie odrębności językowej i zwyczajowej.
– To inny środek wyrazu oraz całkiem inna metoda nauczania. Nie jest to tradycyjna, lekcja historii bo uczniowie przychodzą do miejsca historycznego, dlatego cieszę się, że ten koncert jest tutaj realizowany. Młodzież jest tutaj, nie aby słuchać o suchych faktach historycznych, a uczyć się poprzez przeżywanie artystyczne. Muzyczna opowieść mówi o historii Pomorza od czasów najnowszych, poprzez trudne okresy i wydarzenia, do czasów współczesnych – mówi Małgorzata Bielang, Pomorski Kurator Oświaty.
WYSTAWA
W ramach projektu zorganizowana została też wystawa. Opowiadała o wydarzeniach będących fundamentem charakteru współczesnego Pomorza. Autorzy ekspozycji podkreślają zasługi Kaszubów, Kociewiaków, mieszkańców Borów Tucholskich i Powiśla, którzy przez wieki dbali o polskość tych ziem.
– Wystawa pokazuje, jak nie tylko Kaszubi, ale mieszkańcy Pomorza zachowywali Polskę, a potem walczyli o polskość tych ziem. Poziom i siła germanizacji, jaka tu była, była tak mocna, że jest to godne podziwu, że ci, którzy pod zaborami byli ponad 150 lat, wytrzymali ten napór, pozostali przy Polsce, a potem o nią walczyli. To historia o trudnych czasach – mówi Paweł Zarzycki prezes Towarzystwa Projektów Edukacyjnych.
– Byłem zachwycony, kiedy jakiś czas temu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyszedł pan Paweł Zarzycki, szef fundacji, która koncert zorganizowała z wybitnym artystą, żeby ten projekt przedstawić. W takiej właśnie formie jest to dla młodych ludzi atrakcyjne – mówi Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
UCZNIOWIE POZYTYWNIE O WYDARZENIU
Uczniowie cieszą się z organizacji wydarzenia. Jak mówią, taka forma nauczania sprawia, że łatwiej zapamiętuje im się fakty.
– Bardzo mi się podoba ten koncert, bo zachęca to młodych ludzi do historii. Jak jest wystawa, to o wiele lepiej się na to patrzy – mówi uczeń.
– Pomorze jest bardzo ważne w historii. Ta wystawa i koncert to dobra inicjatywa. To połączenie nowych rzeczy, a także tradycji – dodaje kolejny.
Wystawa przed budynkiem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dostępna będzie do 14 czerwca.
Marta Włodarczyk/aKa