Cztery stacje transformatorowe staną przy farmach wiatrowych na Bałtyku. PGE oraz Orsted wybrały wykonawców na zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie transformatorów. Każda ze stacji będzie ważyła 3200 ton i ma mieć wielkość kilkupiętrowego budynku.
Farma Baltica 2 powstanie na morzu pomiędzy Ustką a Łebą. Cztery stacje – każda wyposażona w dwa transformatory – będą gromadzić energię elektryczną wytwarzaną przez turbiny wiatrowe i transportować ją na ląd. Są to pokaźne konstrukcje.
– Morskie farmy transformatorowe są to po prostu ogromne transformatory, które są instalowane daleko na morzu – mówi Marcin Poznań, rzecznik prasowy PGE Baltica. – Ich rozmiary są imponujące, bo można je porównać do kilkupiętrowego budynku mieszkalnego. A ich zadanie jest następujące: energia elektryczna wyprodukowana przez morską farmę wiatrową, przez każdy z wiatraków, trafia pojedynczymi kablami położonymi na dnie morza, właśnie do morskiej stacji transformatorowej, gdzie jest przetwarzana. Następnie jednym korytarzem kablowym, również ułożonym na dnie morza, trafia na ląd do lądowej stacji transformatorowej, która ma połączenie z krajową siecią energetyczną. Poprzez tę sieć prąd trafia już do naszych domów – wyjaśnia.
WZMOCNIENIE BEZPIECZEŃSTWA ENERGETYCZNEGO
Każda ze stacji będzie ważyła 3200 ton. Podpisanie umowy z ich wykonawcami, którymi zostało konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction, to kolejny kamień milowy, który przybliża PGE i Orsted do realizacji ważnej inwestycji energetycznej.
– Podpisanie umowy dotyczącej morskich stacji elektroenergetycznych dla Baltica 2 jest kolejnym kontraktem w ramach projektu – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Przedsięwzięcie nabiera tempa i wyraźnie wkroczyło w fazę finalizowania kolejnych ważnych umów niezbędnych do realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podstacje zostaną dostarczone dla etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW, który ma zostać oddany do eksploatacji do 2027 roku. Naszym celem jest budowa do 2030 roku nowych, zielonych mocy wytwórczych na Bałtyku o łącznej mocy 2,5 GW, co ma ogromne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Zakończenie budowy farmy Baltica 2 planowane jest na 2027 rok, a farmy Baltica 3 na rok 2029.
Kinga Siwiec/mm