Znamy już wyniki konkursu „Opowiedz historię swojej rodziny”. Zorganizowało go miasto Gdańsk wspólnie z Radiem Gdańsk. Wspomnienia mogły być ujęte w formie opowiadania, powieści, noweli, pamiętnika, kroniki czy słuchowiska.
Komisja Konkursowa w składzie: Iwona Borawska, Barbara Piórkowska oraz Jarosław Zalesiński postanowiła przyznać następujące nagrody:
II miejsce ex æquo Pani Czesławie Scheffs oraz Panu Maciejowi Kostunowi nagrody w wysokości 3.000,- zł brutto każda,
III miejsce Pani Joannie Delewskiej nagrodę w wysokości 2.000,- zł brutto.
Praca Pani Czesławy Scheffs zwróciła uwagę Komisji ze względu na zebrane w opowiadaniu pt. „Kresy” teksty piosenek oraz przytoczenie lokalnego słownictwa, ujętego poza tekstem właściwym w odrębnym słowniku.
Praca Pana Macieja Kostuna pt. „Na wodzie i z wodą w tle” opisuje ciekawe związki Gdańska i jego mieszkańców i mieszkanek z pracą w porcie i na barkach, co stanowi niezwykle rzadko przytaczany obraz historii naszego Miasta widzianej oczami przedwojennej ludności.
Praca Pani Joanny Delewskiej przedstawia ciekawe tło obyczajowe Gdańska powojennego.
Komisja postanowiła nie przyznawać I. nagrody w Konkursie, nie odnajdując wśród nadesłanych opowiadań historii posiadającej ciekawy materiał faktograficzny i będącej jednocześnie na wysokim poziomie formalnym.
*** AKTUALIZACJA 27.07 15:00 ***
Gdańsk to miasto o ponad tysiącletniej historii, które przez lata było pod wpływem różnych kultur. Mieszkali tu w przeszłości Niemcy, Polacy, Rosjanie, Żydzi. Po II wojnie światowej osiedliło się tu wielu Polaków, m.in. z Wilna i jego okolic. Gdańsk to nie tylko ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny, ale także naukowy. Przyciąga studentów, którzy po zakończeniu nauki wybierają to miejsce jako swoją małą ojczyznę. Obecnie zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności.
Statystki nie pokazują unikalnego charakteru gdańszczan – ludzi ciekawych świata, otwartych, tolerancyjnych i kochających wolność, którzy zapoczątkowali historyczne zmiany w Polsce. Jak wygląda codzienne życie mieszkających tu rodzin? Jakie mają wspomnienia? Na pewno mają wiele ciekawych anegdot. Teraz mogą to wszystko opisać i zdobyć cenne nagrody.
Forma literacka jest dowolna. Do konkursu można zgłosić nowelę, opowiadanie, powieść, pamiętnik, kronikę lub słuchowisko. Warunkiem jest, aby utwór nie był wcześniej publikowany.
Opowieści można przesyłać 4 lipca 2014 roku na adres: Biuro Prezydenta ds. Kultury, Urząd Miejski w Gdańsku ul. Nowe Ogrody 8/12 80 – 803 Gdańsk. Prace można też złożyć osobiście w Zespołach Obsługi Mieszkańców nr 1, 3 i 4.
Komisja Konkursowa powołana przez Prezydenta Miasta Gdańska wybierze prace najciekawsze i najlepsze literacko. Przyznane zostaną trzy nagrody pieniężne oraz dwa wyróżnienia książkowe. Nagroda główna wynosi 5 tys. złotych, druga nagroda – 3 tys. złotych, a nagroda trzecia – 2 tys. złotych. Ponadto zwycięskie utwory zostaną wyemitowane w całości lub we fragmentach na antenie Radia Gdańsk.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do 27 lipca 2014 r. Wyniki zostaną opublikowane na antenie Radia Gdańsk oraz na www.gdansk.pl