Państwowa Szkoła Muzyczna w Kościerzynie wyróżniona na gali „Giganci Kultury”. Prestiżowy konkurs organizowany przez firmę Polska Press honoruje instytucje, marki oraz osobistości, które wspierają polską kulturę i aktywnie angażują się w działania promujące sztukę i pielęgnowanie dziedzictwa narodowego.
NAGRODA ZA WYBUDOWANIE SALI KONCERTOWEJ
W tym gronie znalazła się kościerska instytucja, która została doceniona za wybudowanie sali koncertowej za blisko 15,5 mln zł. Kapituła dostrzegła, że ta inwestycja Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie stała się cenną przestrzenią kultury na Kaszubach. Gala przyznania wyróżnienia odbyła się na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Tytuł zaprezentowała dyrektor Katarzyna Karczewska podczas zakończenia roku.
– Zostaliśmy uhonorowani wyróżnieniem specjalnym na gali „Giganci Kultury” w Warszawie w kategorii inwestycja. Wybudowaliśmy salę koncertową na 160 miejsc wraz z zapleczem i parkingiem podziemnym. Bardzo nas to cieszy, bo w Polsce północnej tego typu obiekty są rzadkością, szczególnie te, które dysponują tak świetną akustyką. Jestem dumna, że mogliśmy ten kawałek kultury zostawić na Kaszubach. Chociaż w dużych miastach takie sale też istnieją, to nieskromnie uważam, że nie mają takiej akustyki, jak w naszej kościerskiej sali koncertowej – podkreślała dyrektor szkoły.
WAGA INWESTYCJI ORAZ PODZIĘKOWANIA
– Ta inwestycja jest dla nas istotna z punktu widzenia edukacyjnego, ale nie tylko. Możemy teraz organizować koncerty dla miasta czy powiatu. Jestem tym bardziej szczęśliwa, bo wyróżnienie specjalne na gali Giganci Kultury przypadło nam, jako jedynej szkole w całej Polsce. Warto to podkreślić. Całą pracę wykonaliśmy sami: od tworzenia projektu dokumentacji i postawienia obiektu. Otrzymaliśmy tak bardzo potrzebne dofinansowanie, ale cała praca była na naszych barkach – tłumaczyła.
Karczewska podziękowała dodatkowo osobom, które były związane z inwestycją. – Od projektu do pierwszego przetargu minął rok, potem dwa lata budowy. Sto procent dofinansowania pozyskaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Także utrzymanie sali koncertowej mamy w limicie z ministerstwa. Dziękujemy za to – wskazywała.
O INWESTYCJI – DANE, CELE I OGRANICZENIA
Dyrektor szkoły opowiedziała także, z czym wiązała się budowa sali koncertowej, a także jakie są oczekiwania wobec gotowego pomieszczenia. – Nasza inwestycja za 15,5 miliona złotych z pewnością przyczyni się do rozwinięcia skrzydeł naszej młodzieży. Przez cały czas widzimy podnoszenie się poziomu edukacyjnego. Wyjeżdżamy na bardzo wiele konkursów i przywozimy z nich nagrody. To świadczy o poziomie dydaktycznym naszych pedagogów i o tym, że na Kaszubach mamy dzieci zdolne, z talentem muzycznym, który warto kształcić. Cieszymy się, że możemy to robić w Kościerzynie. Zawsze mniejsze miejscowości są oddalone od tych centrów kultury, a tutaj mamy wszystko na wyciągnięcie ręki. Możemy oferować tutaj to potrzebne wsparcie – tłumaczyła Karczewska.
– Wybudowanie sali koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kościerzynie było dużym wyzwaniem. Na początku musieliśmy zdobyć na to zadanie środki, jest to zawsze clou. Można mieć dokumenty, projekty – chociaż on jest też bardzo istotny, zrobienie dobrego projektu i tutaj kłaniam się projektantowi oraz architektowi Panu Michałowi Majewskiemu, ale także projektantowi akustyki naszej sali, prof. Andrzejowi Kulowskiemu z Politechniki Gdańskiej. Serdecznie dziękuję mu za to, że udało się tutaj stworzyć tę idealną akustykę, bo o ten walor walczyliśmy, aby był w Kościerzynie – dodawała.
Budowa wiązała się jednak również z pewnymi ograniczeniami, o których także opowiedziała dyrektor Karczewska. – Muszę zaznaczyć, że byliśmy tutaj mocno ograniczeni przy tym projekcie powierzchnią. Nasza działka przy szkole nie jest zbyt duża. Dlatego też sala koncertowa jest na 160 miejsc, może by się chciało więcej, ale niestety podyktowane to było naszymi możliwościami. Cieszymy się i tak z tego, co mamy. Chodziło o to, by na Kaszubach w Kościerzynie mieć takie miejsce do koncertów klasycznych. Przypominam, że gościliśmy już wirtuoza Waldemara Malickiego czy laureatów Konkursu Chopinowskiego, Lukasa Geniušasa i Anne Geniushene, którzy stwierdzili, że sala jest genialna do koncertów – mówiła.
KROPKA NAD I – DOBRY FORTEPIAN
Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kościerzynie zaznaczyła, że w sali brakuje jeszcze tylko jednego ważnego, ale też kosztownego elementu, aby uznać inwestycję za w pełni zakończoną. – Będziemy teraz odnawiać starą część budynku i jesteśmy w fazie przetargów. Przed nami już tylko postawienie dobrego fortepianu. Niestety nie mamy jeszcze pełnej kwoty do zakupu, dlatego jeszcze nie ogłaszam przetargu. Cały czas testujemy poszczególne instrumenty. Chcemy naprawdę postawić fortepian najwyższej jakości, bo to się stawia raz. Natomiast ceny fortepianów zaczynają się od 700 tysięcy do nawet miliona złotych. Kolosalne pieniądze, ale będę o nie walczyć i w tym roku chcemy to zrealizować – podkreśliła Katarzyna Karczewska.
Dyrektor zaprosiła również do ewentualnej współpracy i korzystania z potencjału, jaki oferuje sala koncertowa w Kościerzynie. – Zapraszamy również do współpracy, aby organizować koncerty lub inne wydarzenia czy uroczystości. Zakończyliśmy również w naszej sali koncertowej rok szkolny. Było to wielkie wydarzenie z momentami wzruszenia i radości. Nasza młodzież prezentuje wysoki poziom artystyczny i to mogliśmy usłyszeć podczas koncertu. Tak jak widzieliśmy, mieliśmy bardzo dużo nagród na różnych konkursach i przesłuchaniach o randze ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. Uważamy, że dzieci z talentami są wszędzie. Wystarczy do nas przyjść, przejść badanie przydatności kandydata i potem, niestety, ciężko pracować. Udaje nam się współpracować w tym procesie pomiędzy dzieckiem, pedagogiem i rodzicami. Wsparcie musi płynąć z każdej strony i wtedy jest ten pożądany efekt. Mamy około 140 uczniów w naszej szkole. Część poszła na upragnione wakacje, a część już jest absolwentami. Niedługo będziemy ogłaszać nabór i zamiast absolwentów, będziemy mieć klasę pierwszą od września – mówiła dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie.
Budowa sali koncertowej w Kościerzynie kosztowała dokładnie 15 436 979 złotych. Widownia jest na 160 miejsc. Sala posiada zaplecze, sale dydaktyczne dla większych grup, szatnię oraz węzeł sanitarny. Rozbudowa umożliwiła organizację na terenie szkoły cyklicznych koncertów, konkursów i przedstawień teatralnych przeznaczonych dla dzieci, młodzieży, a także mieszkańców regionu.
Robert Groth/ol