Polska i Wielka Brytania podpisały w środę w Londynie wspólną deklarację na temat strategicznego partnerstwa do roku 2030 – poinformowali na wspólnej konferencji prasowej ministrowie spraw zagranicznych oraz obrony obu krajów.
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zaznaczył, że choć ten dokument dotyczy głównie obrony i bezpieczeństwa, partnerstwo między obydwoma krajami ma dużo szersze znaczenie. Powiedział, że podczas polsko-brytyjskich konsultacji w ramach tzw. kwadrygi obie strony potwierdziły wolę współpracy na rzecz pomocy w walce Ukrainy z Rosją oraz długoterminowe zaangażowanie wojskowe Wielkiej Brytanii na wschodniej flance NATO.
– Razem jesteśmy silniejsi, przeciwstawiając się zbrodniom Rosji – podkreślił szef polskiego MSZ.
ROSJA JEST WSPÓLNYM ZAGROŻENIEM
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił, że współpraca Polski z Wielką Brytanią wzmacnia bezpieczeństwo całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo oba państwa podzielają opinie dotyczące zagrożeń i starają się znaleźć najlepsze rozwiązania, by odstraszyć agresora. Jak mówił, Rosja jest „przewidywalna w swojej nieprzewidywalności” i podkreślił, że Wielka Brytania również jest przez nią zagrożona.
Dodał, że niezwykle docenia obecność brytyjskich żołnierzy w Polsce, zarówno w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, jak i zagrożenia hybrydowego stwarzanego przez Białoruś na wschodniej granicy naszego kraju.
– To ważne, że możemy liczyć na naszych brytyjskich partnerów – podkreślił Błaszczak.
Podczas wizyty w Londynie 🇬🇧, min. @RauZbigniew spotkał się ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, min. @JamesCleverly.
Rozmowa dotyczyła m. in. 🇵🇱🇬🇧 relacji, szczególnie w obszarze handlowo-ekonomicznym, pomocy Ukrainie oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym. pic.twitter.com/wJjs4rBu5Q
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) July 5, 2023
EWOLUCJA WSPÓŁPRACY DWÓCH PAŃSTW
Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly powiedział, że podpisane porozumienie przybliża do wzmocnienia współpracy, a Polska jest od dawna kluczowym przyjacielem Wielkiej Brytanii.
– Tak jak Wielka Brytania i Polska walczyły razem o zachowanie wolności w Europie podczas II wojny światowej, tak dziś ponownie stają razem na czele międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy. Nasze Partnerstwo 2030 zobowiązuje nas do jeszcze większej współpracy w zakresie obronności, bezpieczeństwa i polityki zagranicznej w przyszłości – oświadczył Cleverly.
Zaznaczył, że nowe partnerstwo nie oznacza żadnej zasadniczej zmiany w relacjach między obydwoma krajami – bo już wcześniej opierały się one na bardzo solidnych fundamentach – więc raczej trzeba to traktować jako ewolucję.
Jak dodał Cleverly, sojusz między Polską a Wielką Brytanią nie dotyczy jedynie kwestii obronności, ale również innych obszarów, w tym wymiany handlowej, która przewyższa obecnie 27 mld funtów rocznie (ok 140 mld zł).
– Czeka nas świetlana przyszłość – zaznaczył.
POLSKA POKAZUJE, ŻE JEST BARDZO SILNA
Brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że nie należy zapominać, że Polska to jedna z największych gospodarek w Europie, a wkrótce będzie miała największą armię na kontynencie.
– Polska pozostaje bardzo odważna we wspieraniu Ukrainy, pokazuje, że jest bardzo silna – zaznaczył.
– Bez Polski nie byłoby tej obrony Ukrainy, jaką widzimy od początku inwazji Rosji na ten kraj – podkreślił Wallace.
W jego opinii współpraca między Polską a Wielką Brytanią cały czas się rozwija, m.in. w obszarze obrony przeciwlotniczej.
PRZYJĘCIE UKRAINY DO NATO
Podczas konferencji ministrowie mówili też o poparciu dla przyjęcia Ukrainy do NATO. Szef brytyjskiej dyplomacji podkreślił, że miejsce Ukrainy jest w Sojuszu i zwrócił uwagę na niesamowity postęp, jaki dokonały ukraińskie siły zbrojne w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
– Spodziewamy się po szczycie w Wilnie jednoznacznego potwierdzenia, że przyszłość Ukrainy jest w NATO – dodał minister Rau.
Jak wskazywał, kraj ten potwierdza, płacąc niezwykle wysoką cenę, że jest częścią zachodniej architektury bezpieczeństwa oraz że Ukraina walczy także o wolność i bezpieczeństwo obecnych członków Sojuszu.
PAP/aKa